Rankingi smogowe. Które wiarygodne?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ze względu na duże zainteresowanie i na istotność problemu dla mieszkańców, postanowiliśmy kontynuować materiał o smogu we Wrocławiu. Magistrat tłumaczy, że sytuacja nie jest aż tak tragiczna, a jaka jest rzeczywistość?

Zgodnie z przepisami w tym zakresie, dopuszczalna częstotliwość przekraczania jakości powietrza w przypadku pyłu zawieszonego PM10 wynosi 35 dni w roku kalendarzowym.

Według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w 2018 roku liczba dni z przekroczeniem, według pomiarów na stacji przy ul. Korzeniewskiego stanowiła 48,  w 2019 – 25,  w 2020 – 20 dni.

Monitoring jakości powietrza we Wrocławiu prowadzi Inspekcja Ochrony Środowiska, zgodnie z danymi, jakie prezentuje inspekcja, systematycznie jakość powietrza we Wrocławiu z roku na rok poprawia się. Na pewno przyczyniają się do tego realizowane przez miasto programy, szczególnie program Kawka+ – mówi Małgorzata Demianowicz, Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia.

Styczeń i luty to miesiące, kiedy najbardziej odczuwamy zjawisko pogorszonej jakości powietrza w mieście. Jest to związane z niskimi temperaturami oraz warunkami atmosferycznymi, wtedy dochodzi do tych najpoważniejszych epizodów smogowych. Bo właśnie wtedy mieszkańcy palą w starych piecach.

Śledzimy wówczas wskazania rankingów Wrocławskiego Indeksu Powietrza, no i martwimy się. Absolutnie tych sytuacji nie należy lekceważyć dlatego właśnie proponujemy mieszkańcom najatrakcyjniejszy w Polsce program Zmień Piec, w ramach którego mogą zlikwidować kopciuchy w swoich mieszkaniach – mówi Katarzyna Szymczak, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia.

Informacje dotyczące jakości powietrza w mieście, możemy sprawdzać na tablicach informacji przystankowej oraz na stronach internetowych zmienpiec albo wroclaw.pl, gdzie indeks powietrza aktualizowany jest co dwie godziny. Tam również znajdują się zalecenia, jak należy się zachowywać w przypadku danego stężenia. 

Wskazania tego indeksu odbiegają niejednokrotnie od tego, co jest publikowane na stronie AirVisual. Dlatego opierajmy się na oficjalnym monitoringu jakości powietrza – podkreśla Katarzyna Szymczak

Jednak dane światowych rankingów martwią mieszkańców Wrocławia. Skąd się biorą takie statystyki i czy można im ufać?

Jak to się ma do innych krajów, to co widzimy na portalach, na tych rankingach, trudno się do tego odnosić. Bo nie wiemy, jakie pomiary zostały wykorzystane , jeśli mamy na przykład informacje z Chin. To, co pokazują portale to jest najczęściej chwilowa jakość – mówi Świętosława Żyniewicz, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Jak podkreśla Katarzyna Szymczak, we Wrocławiu za 60% zanieczyszczeń odpowiadają paleniska na paliwo stałe, około 15% to zanieczyszczenia generowane przez transport, 20% to emisja napływowa.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy