Rekordowa fala upałów. IMiGW wydał ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Do Wrocławia nadchodzą upały. W najbliższych dniach temperatura osiągnie nawet 36 stopni Celsjusza . Przy takich warunkach pogodowych lekarzy zalecają pić dużo wody,  korzystać z kremów przeciwsłonecznych oraz chronić się przed słońcem.

Godzina dziesiąta rano. Wrocławski rynek i 28 stopni w cieniu. Od rana działają tu dwie kurtyny wodne, żeby chociaż na chwilę dać odrobinę ochłody.  Wrocławianie wiedzą co jest najważniejsze. 

– Ciężko. Woda – mówią Wojtek i Justyna, mieszkańcy Wrocławia.

Lekarze zalecają, by pić co najmniej 2 litry wody dziennie.  

– Nawadniam się. Noszę okulary przeciwsłoneczne. Więc jakoś trzeba sobie radzić – mówi Mateusz, turysta z Bydgoszczy. 

Nie można zapominać o ochronie przed słońcem. 

– Wychodzimy na spacery tylko przed południem lub późnym popołudniem. A tak, no to kremy z filtrem, czapeczki – mówi Beata, mieszkanka Wrocławia.

Wielu osób szuka sposobów na ochłodzenie, nie zawsze legalnych. Kąpiele na wrocławskich basenach – tak, ale w Odrze – nie. 

– Kąpiemy się w miejscach, które są przygotowane specjalnie, czyli pływalnie, kąpieliska. Jest tych obiektów co najmniej pięć we Wrocławiu. To są obiekty, które są niektóre płatne niektóre są bezpłatne, więc bez problemu możemy się kąpać bezpiecznie pod okiem ratowników. Miejsca, które są niebezpieczne na pewno w budowlach geotechnicznych, tam gdzie są śluzy, jazy. W tych miejscach nie wolno się kąpać. Pamiętajmy, że rzeka Odra jest szlakiem żeglownym, pływają duże statki. I też na szlaku żeglownym kąpiel jest niedozwolona – mówi Krzysztof Skrzyniarz, wiceprezes Dolnośląskiego WOPR we Wrocławiu.

Osoby starsze w ogóle nie powinny w taki upał wychodzić z domu co najmniej do godziny 16, a dzieci też wymagają specjalnej troski. 

– Dzieci powinny kąpać się w strefie dla nieumiejących pływać, nawet jeżeli potrafią pływać lub ci najmłodsi w brodziku. Zawsze osoba do 7. roku życia jest pod opieką osoby dorosłej. Rodzic zawsze odpowiada za to dziecko, więc nie puszczajmy samych dzieci do wody i jeżeli wchodzimy do wody, czy to na kąpieliskach czy na innych akwenach, starajmy się żeby osoba dorosła była zawsze od strony wody. Czyli my stoimy na wodzie do kolan, do pasa. Dziecko jest między nami a brzegiem – mówi Krzysztof Skrzyniarz, wiceprezes Dolnośląskiego WOPR we Wrocławiu. 

W Polsce od początku roku utonęło prawie 200 osób.  Wrocławski WORP pracuje przez całą dobę 365 dni w roku, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. 

– Ktoś pilnuje tego bezpieczeństwa, bez względu czy jest ciepło, zimno, wiosna, zima. Mamy adekwatny sprzęt pogodowy: jeżeli jest ciepło, jest piękna pogoda- pływamy łódkami. Jeżeli jest zima, przyszła pokrywa lodowa – mamy specjalistyczne sanie lodowe, system „Woda – Lód”, w którym w razie większej mniejszej interwencji możemy uratować komuś życie – mówi Kacper Gawda, ratownik WOPR we Wrocławiu.

Przypominamy – jeśli zauważymy osobę tonąca trzeba  niezwłocznie zadzwonić na numer 984 lub 112. 

Anastazja Bojko, Echo24.  

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy