Rekordowy koronawirus

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Takiego dobowego przyrostu zakażeń w Polsce jeszcze nie było. Badania laboratoryjne potwierdziły 4280 nowych przypadków koronawirusa, to o 1250 więcej niż wczoraj. Zmarło 76 chorych, u których stwierdzono Covid-19. To najwyższa dobowa liczba zgonów – podało Ministerstwo Zdrowia. Na Dolnym Śląsku też rekord - 258 nowych przypadków zakżenia koronawirusem. A będzie jeszcze gorzej.

 

– Szczyt zachorowań będzie w połowie i pod koniec października. Tu przyczyni się druga fala powrotu do normalności, czyli studenci. Nałożą się na to wszystko sezonowe przeziębienia, kichanie i to zwiększa ryzyko transmisji wirusa – mówi prof. Jarosław Drobnik, naczelny epidemilog UK we Wrocławiu. 

Nie wiadomo jak na to się przygotować. Specjaliści od miesięcy przekonują, jak ogromne znaczenie mają podstawowe zasady bezieczeństwa. 

– Na pewno izolacja, na pewno maseczki, na pewno szczepienie przeciwko grypie – wyjaśnia prof. Krzysztof Reczuch z Centrum Chorób Serca USK we Wrocławiu. 

Po raz pierwszy od lat Polacy uwierzyli lekarzom i ruszyli do aptek. 

– Szczepionka na grypę jest skuteczna i jest zalecana szerokiej grupie pacjentów. †eraz zmieniły się wymagania jeśli chodzi o refundację , bo jest ona szersza – mówi Anna Gruba, Apteka Akademicka.    

Ale kupienie szczepionki, którą jeszcze rok temu stosowali nieliczni, teraz graniczy z cudem.

– Niestety nie możemy im pomóc, bo nie możemy tych szczepionek zamówić w hurtowniach – mówi Anna Gruba, Apteka Akademicka. 

Tymczasem we Wrocławiu koronawirus zaatakował kolejne urzędy i uczelnie. Pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymały dwie pielęgniarki oraz dwóch pacjentów. w szpitalu im. Marciniaka.  Wstrzymano przyjęcia na oddziale chirurgii plastycznej. 

Covid -19 wygrał w Teatrze Muzycznym Capitol. Odwołano spektakle “Lazarusa”, a Przegląd Piosenki Aktorskiej przeniesiono na marzec  2021 roku.  Koronawirus rządzi. 

– Teraz zwiększa nam się liczba acjentów objawowych, transmisja pacjentów objawowych jest duża i to jest głęboko niepokojące zjawisko. Dlatego, żeby skuteczniej walczyć z epidemią trzeba co najmniej dwukrotnie zwiększyć wykonywanie testów – mówi prof. Jarosław Drobnik, naczelny epidemilog UK we Wrocławiu. 

Polskie laboratoria diagnostyczne mogą przeprowadzać ponad 60 tys. badań na wykrycie koronawirusa na dobę. Taka jest ich wydajność, ale można ją jeszcze zwiększyć – zapewniają przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. W ostatnich dniach wykonywano  prawie 50 tys. testów na wykrycie koronawirusa.  

Specjaliści odkreślają zasadę – DDM – dystans, dezynfekcja i maseczki . 

 

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy