Rektorzy uczelni wyższych: Nie wyobrażamy sobie wyjścia z UE

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Studenckie wyjazdy, wymiany doświadczeń między uczelniami, a także wielomilionowe granty na badania naukowe. To tylko część korzyści, jakie czerpią uczelnie wyższe państw członkowskich Unii Europejskiej. Jeśli Polska przestanie być częścią wspólnoty, wyjazdy nie będą już tak częste, a pieniądze zostaną zatrzymane. Rektorzy uczelni wyższych we Wrocławiu nawet nie chcą wyobrażać sobie takiej sytuacji.

W ogóle nie wyobrażam sobie nauki. Jeżeli mówimy o uczelni takiej, jak nasza – biznesowej, no to jest jasne, że świat nauki, to jest świat międzynarodowy i tutaj rzeczywiście bez uczestnictwa w strukturach europejskich to nie istniejemy. To jest jak tlen tak naprawdę. A jeżeli chodzi z drugiej strony o kształcenie, no to przecież rzeczywiście nie możemy sobie wyobrazić powrotu do tego, co było lat temu kilkadziesiąt, gdzie studenci i pracownicy nie mogli poruszać się, wyjeżdżać – mówi prof. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Dla Uniwersytetu Ekonomicznego to nie tylko kontakty biznesowe i wymiany studenckie, ale także inwestycje ze środków unijnych. Tak jak to Centrum Symulacji Procesów Biznesowych, które powstało dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej.

Dajemy możliwość po wygenerowaniu własnej firmy lub własnej hali produkcyjnej, za pomocą stanowisk VR, które znajdują się tam, zobaczenia, czy stworzyliśmy wszystko tak, jak być powinno – czy na przykład właśnie stanowisko produkcyjne jest odpowiednio odsunięto od innego, żeby po prostu nie wchodzić drugiemu pracownikowi w drogę – mówi Michał Kaczmarek, student III roku UE We Wrocławiu.

Dr Marta Drozdowska, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, uważa, że wykroczenie poza europejską wspólnotę to przede wszystkim szkoda dla samych studentów

To zamknięcie tych drzwi, które są otwarte. Na pewno wszelkiego rodzaju ograniczenia, które są związane z tym, że na chwilę obecną mogą uczyć się właściwie wszędzie. Mają do tego jakby dodatkowe warunki finansowe, organizacyjne. Możemy obserwować, co dzieje się w Wielkiej Brytanii, co to oznacza w ogóle dla szkolnictwa, dla szkolnictwa prywatnego, którym my jesteśmy i dla studentów, którzy są, za których czujemy się odpowiedzialni – mówi dr Marta Drozdowska, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą WSH.

Właściwie dzisiaj trudno jest myśleć o nowoczesnej uczelni bez takiego umiędzynarodowienia, czyli międzynarodowej wymiany informacji, studentów, poglądów, kadry dydaktycznej na każdym poziomie – mówi prof. Tomasz Zatoński, prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Medycznego We Wrocławiu.

Mamy dużo grantów międzynarodowych. Kończymy teraz program „Horyzont 2020”, zaczynamy program „Horyzont Europa”. Takie konsorcyjne projekty sięgają rzędu milionów euro, także są to duże projekty, wieloletnie, też w takich zespołach wielonarodowych, także jest to bardzo, bardzo ważny element funkcjonowania wszystkich uczelni wyższych w Polsce – mówi prof. Patrycja Matusz, prorektor ds. projektów i  relacji międzynarodowych UWR.

Przedstawiciele uczelni wyższych zapytanie, czy wyobrażają sobie, aby Polska przestała być częścią wspólnoty, mówią jednogłośnie.

Mi nie starcza wyobraźni tutaj – mówi prof. Andrzej Kaleta, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Nie. Absolutnie nie wyobrażam sobie. Dla mnie w ogóle nie ma takiej możliwości. Nie tylko jako pracownik uczelni, ale również jako osoby prywatnej – mówi dr Marta Drozdowska, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą WSH.

– Nie, nie wyobrażam sobie tego – mówi mówi prof. Tomasz Zatoński, prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Medycznego We Wrocławiu.

Nie, nie wyobrażam sobie i nie chcę o tym myśleć. Jak myślałam o tym, co byśmy stracili jako uczelnia, i to myślę głównie właśnie o studentach, bo to oni budują przyszłość Europy, budują relacje i mogę powiedzieć, że Europa dla mnie to są właśnie te przyjaźnie, które po Erasmusie zostają. Nie, nie wyobrażam sobie, że mogłoby nas nie być w Unii Europejskiej i byłaby to bardzo duża strata dla uczelni i wyższych w Polsce –podsumowuje prof. Patrycja Matusz, prorektor ds. projektów i  relacji międzynarodowych UWR.

Obóz władzy twierdzi, że Polexit to fake news i bzdura, ale mając na względzie przyszłe pokolenia warto pamiętać, jak niepozornie szeregi unijne opuściła Wielka Brytania.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy