Remont Mostów Pomorskich zbliża się do końca. Kiedy otwarcie?

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Remont - a tak naprawdę wielka przebudowa Mostów Pomorskich - dobiega końca. Inwestycja rozpoczęła się w marcu 2020 roku. W ciągu tych ostatnich prawie trzech lat działo się w tym miejscu dużo, trwały intensywne prace remontowe. Na moście południowym zostały odkryte niezwykłe maszkarony, które odrestaurowano. Zniknęła z niego rura ciepłownicza. Wrocławianie i goście miasta już z niecierpliwością czekają na wielkie otwarcie Mostów Pomorskich. Udało nam się dowiedzieć, na kiedy jest przewidziane zakończenie prac.

Trwają ostatnie prace wykończeniowe. Montujemy latarnie, śmietniki, czyli małą architekturę. Mamy już wymalowane pasy, które regulują ruch. Także sprzątamy, ogarniamy tereny zielone wzdłuż ul. Grodzkiej – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Na najbliższy poniedziałek 9 stycznia zostały zaplanowane próby obciążeniowe, ponieważ mosty przeszły gruntowną przebudowę wraz ze wzmocnieniem elementów konstrukcyjnych.

Pojawią się tutaj ciężarówki obciążone do 30 ton, po to, aby naukowcy zbadali i opracowali wpływ mas obciążeniowych na konkretne elementy konstrukcyjne mostów. Stąd będziemy mieli opracowanie i złożymy odpowiednie dokumenty pozwalające nam na ostateczne odbiory – mówi Bartosz Nowak.

Dobrze idzie, szybko, ładnie. – Coś się tu zmieniło na dobre? – Myślę, że wszystko pozytywnie. Podoba mi się, będzie gdzie spacerować, tak że fajnie. – Czyli czeka pan na otwarcie? – Tak. Oby jak najszybciej zostało otwarte, będzie więcej tras spacerowych, wzdłuż Odry też.

Czekałem na wyniki tego remontu trzy lata i mam nadzieję, że będzie tu ładnie, pięknie i w końcu będę dojeżdżać tramwajem do pracy, a nie na piechotę lub przez pl. Jana Pawła. – Czyli będzie miał pan blisko? – Myślę, że tak. Będzie bliżej i wygodniej. Szczególnie w taką pogodę jak dziś, kiedy cały dzień pada.

Strasznie długo to zajmuje, ale cieszę się, że w końcu to się kończy. Mieszkam tutaj przez dłuższy okres i ciężko było wyjeżdżać i wjeżdżać. Lepiej wygląda na pewno niż było. Jeszcze nie jest to skończone, więc nie wiem, czy aż tak do końca ładnie, ale powoli robi się ładniej.

Mieszkańcy mówią, że największym wyzwaniem w ciągu tych ostatnich 3 lat było mierzenie się ze zmianami w organizacji ruchu. Jednak mają nadzieję, że efekt tych prac skompensuje te utrudnienia.

Strasznie długo to trwa. Ja już dwa lata chodzę tą drogą na uczelnię, cały czas wszystko jest rozkopane. Przechodzi się raz po prawej stronie, raz po lewej i to jest chyba największy problem w tych remontach. Bardzo fajnie, że wracają tu latarnie, które wcześnie były na Moście Pomorskim. Ale zobaczymy, jak będzie.

Otwarcie mostów Pomorskich ma nastąpić w lutym bieżącego roku, czyli dwa miesiące przed terminem. 

To jest zupełnie nowa jakość jeżeli chodzi o komunikację w naszym mieście, ponieważ w przekrój przepraw wpisane są wszystkie nasze potrzeby. Pojadą tędy tramwaje, autobusy, samochody, rowery i będziemy mogli też pójść pieszo na spacer – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Koszt tej inwestycji to 70 mln zł. 

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy