Remont mostu Zwierzynieckiego. Ruszyły pierwsze prace

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ruszyły prace remontowo-konserwatorskie na moście Zwierzynieckim. Prace zostały podzielone na dwa etapy i zgodnie z planem mają potrwać 11 miesięcy. W ramach pierwszego etapu prace rozpoczęły się po lewej stronie mostu, patrząc w kierunku Zoo i w tej chwili przejście przez most obowiązuje drugą stroną ulicy. Co ważne, podczas tego remontu ruch na jezdni będzie odbywał się bez większych utrudnień.

Przystąpiliśmy do prac remontowych, które przede wszystkim obejmą kompleksowy remont części chodnikowej. W tej chwili trwają prace po jednej stronie chodników i trwają prace związane z rozbiórką tego chodnika, który w latach 80. został wykonany w fatalnej technologii. Zarówno jeżeli chodzi o jakość, jak i estetykę, ponieważ te chodniki są asfaltowe – mówi Ewa Mazur, Zarząd Dróg i Utrzymania we Wrocławiu.

Most Zwierzyniecki jest jednym z najstarszych wrocławskich mostów. Na jego wiek wskazują daty, które widnieją na czerwonych cokołach. Most w obecnym kształcie został wybudowany w 1897 roku i ma już 124 lata. Renowację między innymi przejdzie konstrukcja stalowa oraz zostanie odświeżony wygląd kamiennych wieżyc.

Te cztery czerwone wieżyce, czy też cokoły nie są pomalowane, one są wykonane z czerwonego piaskowca. Po zakończeniu prac konserwatorskich, które będą polegały między innymi na czyszczeniu, odsalaniu, odgrzybianiu, odkwaszaniu uzyskamy tę pierwotną barwę, która będzie dużo jaśniejsza od tej, którą widzimy w tej chwili, bo jest ona po prostu przybrudzona – mówi Ewa Mazur.

Jeżeli chodzi o konstrukcję stalową to ma ona w tej chwili kolor żółty. Podczas prac zostaną również przeprowadzone badania, które mają na celu ustalić pierwotną barwę mostu.

Na starych rycinach z Wrocławia widać, że most był utrzymywany w tonacji niebiesko-czerwonej. Na razie nie wiemy czy uda nam się ustalić barwę pierwotną, ale takie badania wykonamy. Będzie to pierwszy raz, kiedy takie badanie stratygraficzne będziemy przy okazji prac remontowych na moście wykonywać i wtedy zapadnie ostateczna decyzja w jakiej odsłonie pokaże nam się most po zakończeniu remontu – dodaje mówi Ewa Mazur, Zarząd Dróg i Utrzymania we Wrocławiu.

Ostatnim etapem prac będzie ułożenie nowej nawierzchni chodnikowej,  wykonanej z płyt granitowych. Co ważne, renowacja mostu nie dotyczy jezdni, a więc pozostanie ona nadal przejezdna. Całkowity koszt remontu przekracza 9 mln złotych.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy