Remont Zespołu Placówek Pozaszkolnych w Jeleniej Górze zbliża się do końca

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To pierwszy tak gruntowny remont od 1946 roku - zabytkowy budynek, w którym mieści się Zespół Placówek Pozaszkolnych - Centrum Wspierania Uzdolnień w Jeleniej Górze, został całkowicie odnowiony i jest już praktycznie gotowy.

Kończy się remont Zespołu Placówek Pozaszkolnych – Centrum Wspierania Uzdolnień przy ulicy Skłodowskiej w Jeleniej Górze. Obiekt został całkowicie odnowiony i zmodernizowany. 

Ten obiekt próbowano zamknąć z różnych powodów. Były próby zamknięcia chociażby dlatego, że sanepid miał bardzo duże wątpliwości odnośnie elewacji tego budynku, bo tam całymi płatami odpadał tynk. Obiecałem wtedy pani dyrektor sanepidu, że wszystko zrobię, żeby ten budynek został wyremontowany. Jednocześnie dałem słowo młodzieży i pracownikom tego domu kultury, że chcę, żebyśmy wyremontowali ten obiekt – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Tak, jak widać – obiekt nabrał blasku. Jest to obiekt zabytkowy, ale dopiero teraz został odrestaurowany na miarę XXI wieku. Mam nadzieję, że pomimo tego że mamy dużo chętnych – prowadzimy różne sekcje: sportowe, artystyczne, wokalne, naukowe – to ten obiekt będzie przyciągał w jeszcze większym stopniu młodzież i rodziców, którzy chcieliby, aby ich pociechy uczestniczyły w naszych zajęciach. Teraz można powiedzieć, że mamy około 2 tysięcy dzieci, które aktywnie i na co dzień uczestniczą w naszych zajęciach – dodaje Ireneusz Taraszkiewicz, dyrektor placówki.

Całkowity koszt renowacji to 8,5 miliona złotych, ale miasto Jelenia Góra pozyskało w sumie 85% dofinansowania z różnych źródeł.

Startowaliśmy przy niewielkim dofinansowaniu zewnętrznym. Udało nam się pozyskać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego – to niecałe 2 miliony złotych. Koszt tego to około 9 milionów złotych, czyli dosyć głęboki remont. Później, w międzyczasie, udało nam się pozyskać kolejne środki, więc mamy około 6 milionów środków zewnętrznych – podkreśla Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Przy placówce zainstalowano też panele fotowoltaiczne, dzięki czemu obiekt będzie produkował energię na własny użytek.

Młodzi ludzie wejdą – mam nadzieję – jeszcze w marcu, pod koniec miesiąca powinniśmy już to całkowicie odebrać od wykonawcy. Będzie to trochę przed terminem, co jest trochę niespodziewane, bo wszystkie inwestycje są po terminie – to jest związane z covidem i inflacją. Czerwiec tego roku to jest termin oddania – podsumowuje Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.