Renowacja Cmentarza Żołnierzy Polskich

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Cmentarz Żołnierzy Polskich we Wrocławiu znajduje się na wzgórzu przy ulicy Grabiszyńskiej. Powstał w latach 1968 - 1970 i spoczywają na nim 604 osoby. Cmentarz został podzielony na cztery pola, które nawiązują do nieregularnej budowy wzgórza. Właśnie zakończono pierwszy etap renowacji cmentarza.

Kwatera, w której spoczywają żołnierze września 1939 roku. 72 nagrobki, 72 żołnierzy na czele z komandorem, późniejszym kontradmirałem, Stefanem Frankowskim, majorem Korytko. W tym roku na te prace , czyli wymianę 49 tablic i renowację pozostałych przeznaczyliśmy 205 tysięcy złotych – mówi Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski.

Na przyszły rok zaplanowana jest renowacja grobów żołnierzy 2. armii Wojska Polskiego i przymusowych więźniów.

Dzisiaj symbolicznie, w rocznicę śmierci, kwiaty składaliśmy przy grobie szeregowego Józefa Pietraszki z 76. pułku piechoty. Szeregowy zmarł 10 listopada 1939 roku. Dzisiaj jest równa rocznica jego śmierci. Zwykle kwiaty składamy na grobach oficerów, wysokich dowódców. Dzisiaj symbolicznie to szeregowy stał się tym żołnierzem, którego staramy się przypomnieć – mówi Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski.

Oprócz żołnierzy Wojska Polskiego, na cmentarzu pochowani są żołnierze 2. armii Wojska Polskiego, przymusowi jeńcy oraz więźniowie obozów koncentracyjnych.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy