Prace przy jednym z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska trwają od lat 90-tych. Kościół Pokoju w Świdnicy jako jeden z trzech obiektów w regionie znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W marcu dostał dotację na kwotę 18 milionów złotych z programu FENIX.
- – Za kilka tygodni rozpoczynamy prace renowacyjne górnej części empory. One się skończą za trzy lata i w programie mamy otwarcie całego wnętrza, nie tylko dołu Kościoła Pokoju, ale również empor. Będą specjalne osoby, które będą po tych zakamarkach oprowadzały i te tajemnice można będzie odkrywać – mówi bp Waldemar Pytel, proboszcz Parafii Ewangelickiej Kościoła Pokoju w Świdnicy.
W ramach prac dokończona ma być południowa strona pierwszej empory. Teraz turyści nie mają tam wstępu, ale po odrestaurowaniu tej części wnętrza, to się zmieni. Oprócz tego prace obejmą salę chrztów znajdująca się przy wejściu do kościoła, trzydzieści dziewięć wiszących tam portretów pastorów i najstarszy obiekt kościoła, czyli chrzcielnicę.
- – Prowadzimy tu ciągle pracę. Kościół Pokoju w Świdnicy jest największym drewnianym obiektem w Europie, który liczy – uwaga – 7,5 tysiąca miejsc, 3 tysiące miejsc siedzących i około 4,5 tysiąca miejsc stojących. I to nie jest trik dla turystów, dla odwiedzających, ale to jest rzeczywistość, robiliśmy badania – dodaje bp Waldemar Pytel, proboszcz Parafii Ewangelickiej Kościoła Pokoju w Świdnicy.
Historia Kościoła Pokoju w Świdnicy jest niezwykle ciekawa. To największa drewniana barokowa świątynia w Europie, powstała zaledwie w ciągu 10 miesięcy, a w jej budowę zaangażowali się ewangelicy wszystkich stanów – od chłopów, poprzez mieszczaństwo i szlachtę. Całą historię można poznać, odwiedzając obiekt, który robi ogromne wrażenie na turystach.
- – Przyjechaliśmy znad morza specjalnie. Przepiękny jest.
- – Bardzo mi się podoba. Jesteśmy przejazdem, bo wracamy z Karpacza. Naszym marzeniem było to, żeby go zobaczyć. Jest przepiękny. Nie widzieliśmy jeszcze takiego cudownego kościoła.
- – Myślę, że to jest taki zabytek, którego nie można ominąć.
- – Na mapie naszego terenu dolnośląskiego to są te dwa punkty – Świdnica i Jawor. To są perełki tego regionu i dlatego warto przyjechać. Mimo tego, że z zewnątrz wygląda nie tak bogato jak w środku, warto przyjechać i samemu się przekonać – mówią turyści.
W Jaworze również znajduje się Kościół Pokoju. Pierwotnie powstały trzy, ale obiekt w Głogowie niestety spłonął.