Retransplantacja serca po raz pierwszy we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Polsce takie zabiegi są ogromną rzadkością, a w skali świata to zaledwie kilka procent. Chodzi o retransplantację serca, a więc przeszszepienie serca pacjentowi, który już kiedyś miał taki zabieg. We Wrocławiu, w USK kardiochirurdzy z Instytutu Chorób Serca wykonali taki zabieg, który się udał, a pacjent jest już w domu.

Poprzednie serce pacjent miał wszczepione 4,5 roku temu, ale od roku znowu bardzo źle się czuł i ostatnie tygodnie spędził w szpitalu, czekając na dawcę. 

Pacjent był hospitalizowany, bo odrzucał przeszczepione serce i to odrzucenie było tak zaawansowane, że nie mogliśmy go wypisać do domu. Był skompensowany, ale dlatego, że dostawał leki – mówi lek. med. Magdalena Cielecka, Instytut Chorób Serca w USK we Wrocławiu.  

Pacjent nie mógł długo czekać na nowe serce, bo jego stan zdrowia drastycznie się pogarszał. Dzięki zaangażowaniu wielu osób w całej Polsce udało się. 

Była duża presja, duża adrenalina. Kilkadziesiąt osób było zaangażowanych w koordynowanie. To są lekarze, pielęgniarki, koordynatorzy, kierowcy, ratownicy medyczni. Wszystko mieliśmy zaplanowane i udało się  – mówi Mateusz Rakowski, koordynator transplantacyjny w USK we Wrocławiu. 

Serce przetransportowano drogą lotniczą. Sam zabieg był bardzo trudny, wielogodzinny i bardzo skomplikowany. 

Retransplantacje wykonywane są niezwykle rzadko. To kilka procent chorych na świecie. Ryzyko spowodowane jest tym, że my powtórnie otwieramy klatkę piersiową. Przygotowanie pacjenta, przeprowadzenie go przez zabieg, rehabilitacja – to związane z zangażowaniem dużo większej ilości osób – tłumaczy doktor. 

I najważniejsze – poprzednie serce organizm pacjenta odrzucił, bo z powodu choroby przewodu pokarmowego nie mógł przyjmować najnowszych leków immunosupresyjnych. Tak może być i teraz. 

Pacjent nie toleruje leków i spodziewamy się, że nie będzie tolerował, a leki, które bierze nie są najnowsze. Ale bardzo liczymy, że tym razem to serce będzie już na zawsze – mówi lek. med. Magdalena Cielecka, Instytut Chorób Serca w USK we Wrocławiu. 

Pacjent jest już w domu i tam dochodzi do zdrowia.  

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy