Rezonans magnetyczny szansą dla pacjentów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowa pracownia Rezonansu Magnetycznego przyjmuje już małych pacjentów.Tak jest w szpitalu im. Marciniaka we Wrocławiu. To jedyne takie miejsce w regionie gdzie  można wykonać badania dzieciom w uśpieniu. Nowe urządzenie  pozwala na bardziej precyzyjną i  dokładniejszą  diagnostykę chorób zwyrodnieniowych mózgu u dzieci, a w  tych przypadkach wczesne rozpoznanie może uratować życie.

Nowy rezonans magnetyczny – to jedno z nowocześniejszych urządzeń na rynku medycznym.  W diagnostyce chorób neurologicznych jest jednym z najważniejszych badań. Pozwala  na wykrycie zmiany, dokładną ocenę miejsca jej położenia, wielkość i najważniejsze –  dostępność operacyjną.

 

Te badania są bardzo precyzyjne. Teraz są takie oprogramowania, które potrafią dużo pokazać, np. Zmiany zwyrodnieniowe, w stwardnieniu rozsianym, w chorobach naczyniowych, łącznie z udarami mózgu u dzieci – wyjaśnia dr Barbara Ujma – Czapska, wojewódzki konsultant w dziedzinie neurologii dziecięcej

 

Badania rezonansu w wielu schorzeniach jest  kluczowe. Pozwala na wczesne i bardzo dokładne  rozpoznanie  zmian, np. guzów nowotworowych  w których  wczesne rozpoznanie jest kluczowe dla dalszych rokowań pacjentów. Szczególnie u dzieci. 

    

Rezonans dający dokładny obraz. Ma fantastyczne oprogramowanie, które pozwala głównie w dziedzinie chirurgii dziecięcej i onkologicznej u dzieci bardzo dokładnie pokazać relacje między guzem, jego zasięgiem, kolizją z naczyniami –  mówi prof. Jan Godziński kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej DSS we Wrocławiu

 

 

Nowoczesne parametry aparatu zapewniają większy komfort chorych podczas badania. Dla najmłodszych pacjentów ma to szczególne znaczenie. Dwunastoletni Huberta od kilku tygodni ma wykonywanych wiele badań diagnostycznych. Od  wyniku tego rezonansu magnetycznego wiele zależy.  

 

 

 

Czekamy na uzyskanie wszystkich obrazów. Potem te  badania wysyłamy lekarzowi i on decyduje, czy robimy badanie z kontrastem czy kończymy badanie – mówi Piotr Wiśniewski, technik pracowni rezonansu magnetycznego.  

 

Na oddziale chirurgii dziecięcej w zeszłym roku hospitalizowano ponad 4 tys. dzieci. Na oddziale neurologii tylko w ubiegłym roku lekarze  przyjęli ponad 2,5 tysiąca. Ponad 200 małych pacjentów było hospitalizowanych z powodu guzów mózgu i rdzenia.

Średni czas oczekiwania na przyjęcie na oddział wynosi kilka miesięcy.

 

Po to jest ten aparat, żeby te kolejki rozładowywać. Po to się inwestuje w sprzęt, żeby dostęp do zaawansowanej technologii był jak najszerszyMarcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. 

 

Na remont pomieszczeń pracowni szpital wydał około 800 tys. zł z środków własnych

Sam aparat kosztował ponad  7 mln zł , a jego zakup był możliwy dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, czyli dzięki Państwa hojności. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy