Rodzinne firmy siłą gospodarczą Dolnego Śląska

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspiera lokalnych przedsiębiorców. Małe i średnie firmy to ważny filar w rozwoju lokalnej gospodarki. Dzięki takiemu wsparciu, polskie firmy mają szansę zaprezentować się na rynku międzynarodowym.

Pan Dariusz założył swoją firmę w 2012 roku. Jego pasją stała się produkcja naturalnych wyrobów wędliniarskich. Jak sam przyznaje, zainspirowała go do tego jego rodzina.

Robimy to wszystko według receptur mojego dziadka. On robił to wszystko dla nas, ja w pewnym momencie zostałem kucharzem. Po jakimś czasie stwierdziłem, że warto to skomercjalizować, żeby dotrzeć do większej rzeszy ludzi. Naprawdę im to posmakowało i widać to po naszym rozwoju – mówi Dariusz Konarski, producent wyrobów wędliniarskich z Dolnego Śląska.

Na Dolnym Śląsku działają tysiące firm rodzinnych. Zatrudniają miliony pracowników i wypracowują aż 18% polskiego PKB. Produkują dżemy, soki, mięsa, prowadzą własne winiarnie i browary. Z myślą o tych przedsiębiorcach powstał Dolnośląski Szlak Piwa i Wina.

Z piwowarstwem zderzyłem się około 15 lat temu, kiedy po podróżach po całej Europie stwierdziłem, że wszędzie można napić się dobrego piwa, a jednak w Polsce to kuleje – opowiada świdnicki piwowar, Rafał Harchala.

W Świdnicy od 2015 roku działa browar, który prowadzi pan Rafał wraz ze swoją żoną. Tradycja piwowarska na tych terenach ma kilkaset lat — świdnickie piwo było już znane w średniowieczu. Napój wciąż cieszy się dużą popularnością. Świdnicki piwowar zdradza, jaki jest jego sekret.

Robimy to, co chcemy, to, co nam najbardziej smakuje, a tak się fajnie złożyło, że nasza klientela odbiera to w równie pozytywny sposób – mówi świdnicki piwowar.

Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska już od 18 lat biorą udział w berlińskich targach Zielony Tydzień. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Targi berlińskie to co roku jedno z najpopularniejszych wydarzeń skierowanych do twórców żywności.

Nasi przedsiębiorcy chcą tutaj przyjeżdżać, widzą efekty tego promowania się tutaj, dlatego to stoisko jest takie duże – tłumaczy Wojciech Bochnak, wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWD.

Jest fajnie. Naprawdę duże zainteresowanie stoiskiem, jest bardzo dużo ludzi. Są ciekawi naszych wszystkich produktów – mówi Rafał Harchala.

Dolnośląskie produkty co roku są doceniane przez konsumentów w kraju i za granicą.

Jesteśmy przekonani, że nasze produkty należą do absolutnej czołówki, co zresztą widać po tych kolejkach, które się ustawiają – zauważa Grzegorz Macko.

Na stoisku Dolnego Śląska można było spróbować regionalnych specjałów oraz zobaczyć tradycyjną ceramikę, która powstała w Bolesławcu. Na stoisku Polen Schmeckt w tym roku zaprezentowało się 18 firm, m.in. z Wielkopolski i województwa kujawsko-pomorskiego

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy