Rok 2021: ożywienie gospodarcze i rosnąca inflacja

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To był dobry rok pod względem gospodarczym - mówią ekonomiści. Można mieć sporo wątpliwości, jeśli popatrzymy na drożejące ceny prądu lub gazu, ceny paliwa, produktów spożywczych i usług. Eksperci zaznaczają jednak, że miniony rok był udany jeśli chodzi o polską gospodarkę z dwóch powodów. Bezrobocie utrzymało się na podobnym poziomie, a produkt krajowy brutto, według szacunków, wzrośnie o około 6 punktów procentowych. Inflacja rzuci jednak cień na nadchodzące miesiące.

Chociaż to kolejny rok, który upłynął pod znakiem pandemii COVID-19, jej skutki gospodarcze nie były tak dotkliwe jak przewidywano. Wiele branż odżyło po miesiącach spowolnienia gospodarczego. Ożywili się konsumenci, którzy chętniej wydawali pieniądze, a odkładana miesiącami konsumpcja pozytywnie wpłynęła na wzrost gospodarczy.

Profesor Fiedor tłumaczy, że wpuszczenie do gospodarki miliardów złotych przy małym oszczędzaniu ze strony Polaków, musi mieć swoje skutki w postaci wzrostu cen. Rok 2021 kończy się rosnącą inflacją, która będzie doskwierać Polakom również w najbliższych miesiącach.

Według specjalistów to rekordowy rok w wielu segmentach gospodarki. Wskaźniki ekonomiczne pokazują wzrost, ale w portfelu wielu Polaków pieniędzy tylko ubywa, dlatego mówienie o dobrym roku może wprawiać w niedowierzanie. Inflacja najbardziej uderza w osoby, które zarabiają najmniej lub w tych, których dochód jest uzależniony od polityki gospodarczej państwa, na przykład seniorów na rencie lub emeryturze. Rewaloryzacja wynagrodzeń, szczególnie pod koniec roku, nie nadążała za inflacją.

Ekonomiści podkreślają, że inflacja mogłaby być niższa, gdyby państwo wcześniej podjęło decyzje dotyczące stóp procentowych. Pod znakiem zapytania wciąż pozostają pieniądze, które miały płynąć do Polski z Unii Europejskiej. Miniony rok to dobry okres dla dolnośląskiej gospodarki. Widać to po licznych zagranicznych inwestycjach w naszym regionie, które mają skrócić łańcuch dostaw do Europy.

Motorem napędowym dla polskiej i dolnośląskiej gospodarki w przyszłym roku mają być inwestycje samorządowe. Konsumenci w wyniku wysokiej inflacji odczują wzrost cen jedzenia i utrzymania mieszkania, ale ograniczą wydawanie pieniędzy na inne usługi i dobra.

Zobacz również

W Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Korzeniowskiego we Wrocławiu jest realizowany program „MHR Ratownicy Zdrowia Psychicznego”. Jego uczestnicy mają możliwość skorzystania z cyklu spotkań i warsztatów, dzięki czemu w przyszłości będą mogli pomóc osobom, które doświadczyły kryzysu uchodźczego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy