– Ten rok 2022 dedykujemy właśnie rokowi walki z tą samotnością, która staje się wyzwaniem i chorobą XXI wieku. Poprzez różnego rodzaju inicjatywy, wydarzenia, sesje naukowe, spotkania, ale także różnego rodzaju eventy, chcielibyśmy wszystkich, którzy czują się samotni, zaprosić do bycia razem – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
– Staramy się kłaść nacisk na dobre relacje, w związku z tym będzie działo się bardzo dużo. Ja to dzielę na dwa nurty – jeden z nich jest ogólnowrocławski, a więc tak zwane duże wydarzenia ogólnodostępne. Na przykład wiosenno-letnio-jesienne potańcówki co dwa tygodnie na placu Wolności. Co dwa tygodnie w sobotę będzie szał – dodaje Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
Są duże szanse, że na jedną z potańcówek zawitają ambasadorowie roku dobrych relacji – Ania Wyszkoni, Andrzej Piaseczny i Olga Tokarczuk. Artyści chcą się aktywnie włączać w wydarzenia, które miasto zaplanowało na cały rok – to między innymi konferencja naukowa, lokalne działania na osiedlach, ale także obchody Dnia Życzliwości, Dnia Dziecka, Dni Seniorów. 27 lipca w międzynarodowy dzień poświęcony samotności zaplanowano wyjątkową imprezę, jakiej Wrocław jeszcze nie widział.
– Kiedy jest pod górkę, łatwiej jest móc do kogoś zadzwonić, mieć taką możliwość, wesprzeć się na czyimś ramieniu. Ono zwykle nie pojawia się znikąd. Musimy sobie wypracować taką relację. Ta przestrzeń, która jest rozmową i wyciągnięciem ręki, jest po prostu życiem – podkreśla Andrzej Piaseczny.
– Ja jako osoba naprawdę spełniona zawodowo i prywatnie, też czuję się samotna. Też miałam taki moment, kiedy musiałam udać się do specjalisty i poprosić o fachową pomoc. Mam nadzieję, że to moje świadectwo, to przyznanie się do tej teoretycznej „słabości”, pomoże innym ludziom w takim znalezieniu odwagi w samych sobie, żeby po prostu przyznać się, najpierw przez sobą, a później po prostu skorzystać z pomocy – dodaje Ania Wyszkoni.
Statystyki są przerażające. W ostatnim roku co czwarty z nas poczuł pogorszenie nastroju, wiele osób izolowało się od innych, zamykało w swojej samotności. Wiele osób, szczególnie młodych, ucieka w świat wirtualny. Specjaliści podkreślają, że wyjście z poczucia samotności nie jest łatwe, ale warto zrobić to krok po kroku. I w ten sposób zacząć budować dobre relacje z otoczeniem.
– Uwarunkowana skłonność do wycofywania się z pewnych relacji, do nieumiejętności nawiązywania relacji, do reagowania bardziej ostrożnie czy wręcz z dystansem na aktywność osób z zewnątrz otoczenia, z obawą, że zostanie się na przykład zranionym. Jak nas złość weźmie, kierując samochodem, to pomyślmy, że obok w drugim aucie może siedzi całkiem przyjemny gość, sympatyczna osoba, do której można się uśmiechnąć. Myślę, że warto zacząć od siebie, od takich malutkich gestów, a później zaczniemy zmieniać świat – podkreśla prof. Joanna Rymaszewska, specjalistka psychiatrii, Klinika i Katedra Psychiatrii UM i USK we Wrocławiu.
Samotność dotyka nie tylko osób starszych, chociaż wielu z nas myśli tak stereotypowo. Wrocław chce przełamać te schematy, powiedzieć głośno i otwarcie, że poczucie bycia samemu może dotknąć każdego, niezależnie od wieku.
– Rozmawiamy z reguły po coś. Ja teraz udzielam wywiadu i nie zastanawiam się, czy pani jest czy nie jest samotna. Jako osoba młoda może być pani w rzeczywistości samotna, bo ludzie młodzi są obarczeni dużym ryzykiem samotności. Ludzie starsi wiedzą, że mogą być samotni. Wiedzą, że gdy umrze ich partner/partnerka, oni będą żyli samemu i to może się wiązać z samotnością. Ludzie młodzi tak nie mają – podkreśla prof. Dariusz Galasiński, kierownik Centrum Interdyscyplinarnych Badań Nad Zdrowiem i Chorobą Uniwersytetu Wrocławskiego.
– W tym roku będziemy mówić również o tym, że można być samotnym w rodzinie, w grupie rówieśniczej, w pracy, w szkole, w tłumie i na scenie, jak mówili nasi ambasadorowie Ania Wyszkoni i Andrzej Piaseczny – podsumowuje Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
Wrocław miastem wolnym od samotności – to hasło całej kampanii, która nieprzypadkowo rozpoczęła się 14 lutego w Dniu Świętego Walentego.