Rok Edyty Stein. Jak Wrocław będzie ją wspominał?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowowiejska 38 – dom Edyty Stein. W 2022 roku przypada 80. rocznica jej tragicznej śmierci w obozie Auschwitz, dlatego to właśnie ten rok będzie poświęcony jej pamięci. Jej dom cały czas jest otwarty dla zwiedzających, można się tutaj dowiedzieć, kim była i dlaczego warto o niej pamiętać.

– Edyta Stein, św. Teresa Benedykta od Krzyża bez wątpienia była i pozostaje wielką Europejką. Tytuł patronki Europy nadał jej nasz rodak – św. Jan Paweł II. Angażowała się w walkę o prawa wyborcze dla kobiet i ich aktywny udział w życiu politycznym. Szerzej w kwestii równouprawnienia kobiet i mężczyzn w różnych dziedzinach życia – na przykład nauki. Od kilku lat ministerstwo wspiera program „Dziedzictwo Edyty Stein”, który realizuje Ośrodek Pamięć i Przyszłość – mówi Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. 

– Wrocławianka, tutaj nieopodal chodziła do szkoły. Ta szkoła dziś nadal funkcjonuje jako I Liceum Ogólnokształcące przy ul. Poniatowskiego. Tutaj na Cmentarzu Żydowskim jest mogiła jej rodziców – dodaje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Dzień po obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu zainaugurowano rok Edyty Stein. W ramach uczczenia jej pamięci we Wrocławiu zaplanowano wiele wydarzeń, które z jednej strony mają przybliżyć wrocławianom jej postać, a z drugiej pokazanie światu, jak Wrocław dba o swoje dziedzictwo kulturowe. Najważniejsze zaplanowano na sierpień – wtedy odbędzie się koncert oraz zostanie otwarta wystawa, a także na październik, w którym będziemy świętować Tydzień Edyty Stein.

– 9 sierpnia to obchody związane z rocznicą tragicznej śmierci. Będziemy wspominać we Wrocławiu i Oświęcimiu. Natomiast Tydzień Edyty Stein to konferencja naukowa organizowana przez Towarzystwo Edyty Stein, jak i projekt Remembrance and Future Forum organizowany przez naszą instytucję mniej naukowy, bardziej popularyzatorski. Te dwa wydarzenia złożą się na Tydzień Edyty Stein – dodaje Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Ważnym elementem roku Edyty Stein będą koncerty organizowane przez Narodowe Forum Muzyki w różnych miastach Polski i Europy. Koncert będą oparte o teksty starotestamentowe, wspólne dla chrześcijan i żydów. 

– Cykl ośmiu koncertów pt. „Gwiazda Europy”, one będą związane z miejscami, które były ważne dla samej Edyty Stein. Wrocław, Gliwice, Lubliniec i Oświęcim. Poza tym Paryż, Kolonia i Echt. We Wrocławiu koncert odbędzie się na Dworcu Głównym, tam była widziana po raz ostatni – podsumowuje Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki.

Poza koncertem, konferencjami oraz obchodami w przestrzeni publicznej, powstanie także komiks.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy