– To jest bardzo ważna dla mnie decyzja, bo to jest trzecie rondo w Trzebnicy – po Rondzie Unii Europejskiej i 4 Czerwca 1989 przyszedł czas na rondo tutaj, w tym najbardziej newralgicznym odcinku komunikacyjnym w gminie Trzebnica, bo łączy ulicę Siostry Hilgi Brzoski z ulicą Prusicką, również tutaj z ulicą Cichą. Jak państwo widzicie ruch jest bardzo duży, więc ten pomysł, żeby powstało nowe rondo, był dobry – mówi Marek Długozima, burmistrz gminy Trzebnica.
– Rondo to jest wspólna inicjatywa samorządów i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu. Było tutaj bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, ponieważ pod kątem prostym przebiega obecna droga numer 15 – mówi Lidia Markowska, dyrektorka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu.
– To rondo jest pewnym elementem całości rozwiązania problemów komunikacyjnych Trzebnicy. To jest element, który będzie częścią drogi wyjazdowej na drogę krajową w kierunku Milicza – mówi Paweł Hreniak, poseł na Sejm RP.
– Gminna droga łączy się z drogą krajową i dlatego ten pomysł powstał. Dzisiaj takie piękne rondo powstało i jeszcze nazwa tego ronda. Wspólnie z moimi radnymi podjęliśmy decyzję, żeby nazywało się Rondo im. Chirurgów Trzebnickich –mówi Marek Długozima, burmistrz gminy Trzebnica.
Nazwa ma upamiętnić wybitne dokonania chirurgów z Trzebnicy, którzy słyną z pionierskich operacji, takich jak pierwsze w Europie przyszycie ręki.
– Łączy szpital z ulicą Siostry Hilgi Brzoski, która uczestniczyła przy pierwszej operacji przyszycia ręki. I tak w sposób naturalny podniesie rangę naszych chirurgów, którzy także są znani w Europie i na świecie. Jeszcze bardziej rozsławi nasze miasto – mówi Marek Długozima, burmistrz gminy Trzebnica.
– Jest to ogromny zaszczyt i duża przyjemność. Tak naprawdę jest to duża przyjemność, że ten wysiłek został jakoś tak doceniony i to przez pana burmistrza, przecież to był ciąg sukcesów przez wiele lat, a jakoś nikomu nie przyszło do głowy, a właśnie teraz, ale i bardzo dobrze – mówi prof. dr hab. n. med. Jerzy Jabłecki, wieloletni kierownik oddziału chirurgi ogólnej w szpitalu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
– Tutaj dochodziło do wielu stłuczek, kolizji. A dzisiaj? Proszę zobaczyć, stoimy tutaj parę minut, przejechało tysiąc samochodów i nic się nie zadziało. Tak że widać, że jest to bezpieczna droga – mówi Marek Długozima, burmistrz gminy Trzebnica.
Kolejną inwestycją, która poprawi bezpieczeństwo na drodze i wyprowadzi ruch tranzytowy z Trzebnicy jest planowana obwodnica.
– Prace idą zgodnie z planem. Tego typu inwestycje muszą przejść poszczególne etapy. Jesteśmy na etapie tzw. studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. Jesteśmy już po takim kamieniu milowym, jakim jest posiedzenie tzw. ZOPI. Przed nami kolejne wystąpienie o decyzję środowiskową, ale jesteśmy już po spotkaniach informacyjnych ze społeczeństwem i po opiniach, także myślę, że ta inwestycja przebiegnie sprawnie – mówi Lidia Markowska, dyrektorka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w 2024r. będzie ogłaszać przetarg na projekt Małej Obwodnicy Trzebnicy.