Rondo im. Honorowych Dawców Krwi w Śliwicach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rondo w Śliwicach w gminie Długołęka od teraz będzie rondem im. Honorowych Dawców Krwi. Jest to w pewnym sensie wyraz szacunku dla wszystkich tych osób, które do tej pory oddały swoją krew i tym samym uratowały komuś życie. Nie przez przypadek to rondo powstało akurat w gminie Długołęka, bo tutaj już od trzech lat działa klub Honorowych Dawców Krwi w ramach którego mieszkańcy i urzędnicy wspólnie oddali ponad 270 litrów krwi.

Otwarcie ronda odbyło się 11 maja. Jest to 21. rondo o takiej nazwie w Polsce i pierwsze na Dolnym Śląsku.

Rondo jest takim miejscem, gdzie się trochę zwalnia, w związku z tym jest szansa przeczytania jaka jest nazwa tego ronda i mam nadzieję, że to będzie podwójnie pozytywnie. To znaczy, że po pierwsze – będzie propagować oddawanie krwi potrzebującym, a po drugie – być może u kierowców też wywoła refleksję, żeby w wyniku wypadku tej krwi nie potrzebować, czyli większą ostrożność w prowadzeniu aut. Więc myślę, że jest to bardzo dobry pomysł. Bardzo jestem za to wdzięczny panu wójtowi, ale też temu klubowi – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Jest to bardzo krzepiące, że tak młody klub, na czele z prezesem Sozańskim, wyszedł z taką inicjatywą i możemy ten dzień dzisiaj, można powiedzieć, celebrować. Dzięki tak zaangażowanym ludziom – mówi Jacek Blicharski, dyrektor RCKiK we Wrocławiu.

Do tej pory Klub Honorowych Dawców Krwi w gminie Długołęka zorganizował 16 akcji wyjazdowych, w ramach których zarejestrował 755 dawców. Średnio klub organizuje 6 akcji w roku i nadal chce kontynuować swoje działania, między innymi poprzez zajęcia edukacyjne w szkołach na terenie gminy Długołęka. 

Licząc przelicznikiem, że 450 ml może uratować trzy osoby to wychodzi na to, że oddana krew przez członków naszego klubu, przez mieszkańców gminy Długołęka i nie tylko, mogła pomóc prawie 1800 osobom – mówi Emil Sozański, prezes klubu Honorowych Dawców Krwi w gminie Długołęka.

To jest też fajne, że stworzyła się grupa ludzi, którzy za każdym razem chcą pobić rekord i to jest najfajniejsze w tym wszystkim, że spotykamy się na tych akcjach, robimy to z przyjemnością i z wielką ochotą, żeby pomóc tym, którzy dzisiaj potrzebują tej krwi. Życie jest tak piękne, ale niekiedy też jest straszne i okrutne i wtedy możemy my potrzebować tej krwi – mówi Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

Po oficjalnym otwarciu ronda im. Honorowych Dawców Krwi w Śliwicach w urzędzie gminy Długołęka odbyła się również uroczysta Akademia, podczas której odznaczenie “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia” dostał Michał Ciosek, który oddał 18 litrów krwi, odznaczenie “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” dostała Elżbieta Bomersbach, która oddała 10 litrów krwi,  odznaczenie “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia”  dostali Michał Komaiszko, Sławomir Rubak i Tomasz Kijewski, którzy oddali po 6 litrów krwi. Odznaczenie „Zasłużony dla Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy w Długołęce” dostali Wojciech Błoński – wójt gminy Długołęka, Bogdan Sierzchuła oraz Marek Kopyłowski .

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy