Rowerem przez wieki i przez Wrocław

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Mogłoby się wydawać, że w ostatnich dziesięciu latach wrocławianie masowo zaczęli jeździć na rowerach. Okazuje się jednak, że rowerowa historia tego miasta zaczęła się o wiele wcześniej. Kiedy? Tego można dowiedzieć się z wystawy, która stanęła przy Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wystawa rowerowa, konkretnie o rowerowym Wrocławiu z przed 1945 roku, była po prostu częścią zapytania ofertowego dotyczącego organizacji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności. Proszę wykonać takie ćwiczenie i znaleźć informacje na ten temat w internecie. Takich ilustracji, jakie u nas są, w internecie nie ma. Przy szukaniu bardzo ważny jest język, w którym szukamy, bo rozmawiając o Wrocławiu z przed 1945 roku trzeba mieć na uwadze, że mówimy o niemieckim Breslau. Przymierzając się do tego zadania miałam obawy, że wystawy nie uda się zorganizować, a informacji znaleźć. W związku z tym zaprosiłam do współpracy moich kolegów z uczelni – mówi Kamila Kamińska-Sztark, kuratorka wystawy, Uniwersytet Wrocławski.

Materiały znalezione w Bibliotece Uniwersyteckiej zostały przetłumaczone i wybrane tak, aby stworzyć ciekawą całość.

Zdjęcia, zarówno rajdów po Wrocławiu oraz wypożyczalni rowerów w rynku zostały wybrane, aby pokazać obraz rowerowego i ekologicznego Wrocławia, jaki wszyscy chcemy zobaczyć – dodaje Kamila Kamińska-Sztark.

To jest taki rodzaj transportu miejskiego, z którego możemy korzystać wszyscy wspólnie. I tak naprawdę obejmuje to zarówno transport zbiorowy, jak i aktywne formy mobilność, czyli ruch pieszy oraz rowerowy. Gdybyśmy wszyscy korzystali właśnie z tych form, dla wszystkich byłoby miejsce i nie mielibyśmy korków w mieście. Natomiast tą niezrównoważoną formą transportu jest samochód, który wydaje się najwygodniejszy, ale ponieważ sięga po niego zbyt dużo osób, brakuje dla niego miejsca i miasto się blokuje – mówi Tomasz Stefanicki, Urząd Miejski Wrocławia.

Jazda rowerem staje się więc w pewnym sensie podtrzymaniem tradycji dawnego Wrocławia, ale także daje wiele korzyści.

Zorganizowaliśmy już siedem wyjazdów rowerowych, w których zebraliśmy już sporą sumę pieniędzy na chore dzieci, około ćwierć miliona. Jesteśmy grupą taką samozwańczą. Pierwszy nasz rajd był do Kołobrzegu dla dzieci z wrocławskiego hospicjum. Później następne rajdy były do Olsztyna, Gdańska, Suwałk – mówi Janusz Rodak, grupa rowerowa FORTACO.

Jazda rowerem otwiera dzień bardzo dobrze. Po pierwsze ruszamy się, dotleniamy, ale jest takie coś, że rowerzyści potrafią wymieniać się uśmiechami ze sobą. Rozpoczęcie dnia w ten sposób jest o wiele korzystniejsze. Mam coś takiego, że jak jeżdżę rowerem, to dużo myślę. Dużo pomysłów i inspiracji czerpię właśnie podczas jazdy. Myślę, że to jest taki czas, kiedy naprawdę możemy łączyć miłe z pożytecznym – mówi Joanna Klima, Stowarzyszenie Serce Szczepina.

Pożytecznym zajmuje się także Stowarzyszenie Serce Szczepina, dzięki któremu najmłodsi mieszkańcy miasta będą uczyć się, jak najsprawniej poruszać się po mieście.

Od lat zajmujemy się taką edukacją. Ja osobiście, jako członkini „Akcja Miasto”, o tej aktywnej mobilności z dziećmi, prowadzę zajęcia. Chcemy dzieciom pokazać, że poruszanie się po mieście, innym środkiem niż samochód, jest po prostu korzystniejsze dla nich, ich zdrowia i dla całego miasta. Spróbujemy z dziećmi sprawdzić przepustowość ulicy przy szkole. Będziemy liczyli ile w danym momencie przejedzie samochodów oraz innych środków komunikacji zbiorowej i pokażemy im, że przewożą one o wiele więcej pasażerów niż jeden samochód – dodaje Joanna Klima.

Uczniowie mają dostać też zadanie domowe – przyjechać do szkoły rowerem i chociaż raz w tygodniu wracać ze szkoły tramwajem. Po to, aby wszyscy odetchnęli czystszym powietrzem. Wystawę przygotowano z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który potrwa do 22 września.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy