Rowerzysto, zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jak to się mówi, wiosna zawitała to i rowery wyjechały. Jak wiemy, rower jest dobrym środkiem transportu, dlatego większość mieszkańców wybiera akurat ten środek komunikacji. Jednak chcielibyśmy przypomnieć państwu, na co warto zwrócić szczególną uwagę i co należy sprawdzić, zanim wyruszymy jednośladem na miasto.

Trzeba sprawdzić jego stan techniczny. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ogumienie, należy też sprawdzić, czy posiada on sprawne hamulce, które zapewniają bezpieczeństwo. Warto też przypomnieć, że takim podstawowym elementem wyposażenia roweru są też światła – mówi sierż. Aleksandra Rodecka, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Poruszając się rowerem po mieście, należy zachowywać szczególną ostrożność i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Pamiętajmy o tym, że rowerzysta nie jest w żaden sposób chroniony tak, jak kierowca czy pasażerowie samochodu osobowego, rower nie posiada pasów bezpieczeństwa, nie chroni nas karoseria. Tak że w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia z innym pojazdem czy z osobą pieszą, nie mamy możliwości w jakiś sposób się ochronić – mówi sierż. Aleksandra Rodecka.

Aby nie narażać siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo, należy przede wszystkim korzystać ze specjalnie wyznaczonych ścieżek rowerowych. Newralgicznym i szczególnie niebezpiecznym miejscem są przejścia dla pieszych. Tutaj trzeba pamiętać o tym, że za nim przejedziemy na drugą stronę ulicy, należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych.  

Przede wszystkim trzeba zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy również, że we Wrocławiu jeżdżą tramwaje, które zawsze mają pierwszeństwo, chyba że przejście dla pieszych lub przejazd jest kierowany sygnalizacją świetlną. Obowiązkowo musimy zwracać uwagę na to, jakie światło jest zapalone na sygnalizatorze – zaznacza sierż. Aleksandra Rodecka, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Jak zaznacza sierż. Aleksandra Rodecka, pod żadnym pozorem nie wolno wsiadać na rower, będąc pod wpływem alkoholu. Przypomnijmy, że na początku roku zmienił się taryfikator mandatów, który obejmuje nie tylko kierowców, ale również rowerzystów. Teraz za jazdę na rowerze po spożyciu alkoholu można zapłacić karę w wysokości 1000 zł, a za prowadzenie jednośladu, będąc pod wpływem alkoholu, a więc mając we krwi powyżej 0,5 promila, mandat wynosi nawet do 2500 zł. 

To jest bardzo niebezpieczne, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak ten rowerzysta się zachowa, czy nie straci na przykład równowagi, nie przewróci się. Podejmując taką decyzję, że wsiadamy na rower w stanie nietrzeźwości, możemy naprawdę doprowadzić do tragedii i ktoś może stracić bliską osobę w wyniku wypadku, które ewentualnie może nastąpić – mówi sierż. Aleksandra Rodecka.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy