Rowerzysto! Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wiosna oznacza też nowy sezon rowerowy, ale nie można zapominać o tym, że rowerzysta to pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego. Więc przed wyruszeniem jednośladem do miasta, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa na jezdni oraz zadbać o jego odpowiednie wyposażenie.

– Przede wszystkim rowerzysta musi pamiętać o stosowaniu zasad ruchu drogowego. Należy jeździć wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi, nie wolno przejeżdżać przez przejścia dla pieszych. Jeżeli mamy do pokonania takie przejście, należy wówczas zsiąść z roweru i go przeprowadzić. Oczywiście przy manewrach skręcania warto poinformować innych uczestników ruchu, którzy jadą za nami, na przykład poprzez wyciągnięcie ręki – tłumaczy sierż. Aleksandra Rodecka, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Nie stosowanie się do tych zasad może skutkować karą. Na przykład w przypadku nie stosowania się do sygnalizacji świetlnej, rowerzysta może dostać mandat w wysokości od 300 do 500 zł.

– Jednym z wykroczeń, które jest bardzo niebezpieczne i też nie każdy wie, ale rowerzysta nie może korzystać z telefonu komórkowego podczas jazdy. W tym przypadku może on zostać ukarany mandatem w wysokości nawet do 200 zł – mówi sierż. Aleksandra Rodecka.

Ważne jest także odpowiednie wyposażenie roweru.

– Jeżeli chodzi o wyposażenie roweru to należy pamiętać o odpowiednich światłach. Z przodu powinien on posiadać światła pozycyjne barwy białej lub selektywnej żółtej, natomiast z tyłu barwy czerwonej. Ważne aby światło z tyłu nie miało kształtu trójkąta – wyjaśnia sierż. Aleksandra Rodecka, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Jednoślad powinien mieć co najmniej jeden sprawny hamulec oraz dzwonek o nieprzeraźliwym dźwięku. Rowerzysta może także wyposażyć się w dodatkowe elementy bezpieczeństwa. 

Można również założyć kamizelkę czy do odzieży przypiąć jakiś element odblaskowy. Warto również założyć kask – radzi sierż. Aleksandra Rodecka.

Wrocławscy policjanci apelują do rowerzystów o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Należy również nie wsiadać na rower będąc pod wpływem alkoholu.

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy