Rozbudowa i modernizacja wrocławskiego lotniska

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Port Lotniczy Wrocław dostał 175 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych na modernizację części lotniczej lotniska w ramach projektu „Łącząc Europę” (CEF). W ramach tego zadania powstaną między innymi nowa płyta postojowa, droga szybkiego zjazdu, jak również płyta do odladzania. Całość zostanie zrealizowana do 2026 roku. Z nowej infrastruktury będą mogli korzystać zarówno samoloty wojskowe, jak również cywilne.

Udało nam się zdobyć środki z programu CEF, czyli z programu, który jest przeznaczony na cele militarno-cywilne. To znaczy, że całe zadanie ma dwojakie przeznaczenie, dla celów cywilnych i tak samo dla wojskowych. Stąd też cały zakres tych zadań będzie prowadził do tego, aby przystosować lotnisko do tego, aby mogły tutaj odbywać operacje lotnicze statki cywilne oraz wojskowe – mówi Przemysław Marcinkowski, dyrektor ds. Infrastruktury, Port Lotniczy Wrocław.

Otrzymujemy 35 mln euro dofinansowania unijnego na ogólną skalę projektu około 70 mln euro, czyli 50% dofinansowania. Jest to trzecie największe dofinansowanie w Europie, z czego jesteśmy bardzo dumni, ale też największe w Polsce w branży lotniczej i lotniskowej – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Jako pierwsza będzie budowana płyta postojowa przy terminalu. Rozpoczęcie tego zadania planujemy na końcówkę przyszłego roku. Następnie będą robione kolejne elementy między innymi droga równoległa, droga kołowania, droga szybkiego zjazdu i ostatnim elementem będzie płyta do odladzania oraz remont pozostałych dróg kołowania – mówi Przemysław Marcinkowski, dyrektor ds. Infrastruktury, Port Lotniczy Wrocław.

Myślę, że jest to świetny pomysł ze strony Unii, żeby nie budować nowych lotnisk dla wojska albo tylko dla cywilów, ale żeby korzystać z tej infrastruktury, która jest już zbudowana. To w efekcie pozwoli na to, aby na naszym lotnisku mogły się odbywać zarówno operacje wojskowe czy też militarne i operacje cywilne w taki sposób, żeby one nawzajem sobie nie przeszkadzały – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy