– Udało nam się zdobyć środki z programu CEF, czyli z programu, który jest przeznaczony na cele militarno-cywilne. To znaczy, że całe zadanie ma dwojakie przeznaczenie, dla celów cywilnych i tak samo dla wojskowych. Stąd też cały zakres tych zadań będzie prowadził do tego, aby przystosować lotnisko do tego, aby mogły tutaj odbywać operacje lotnicze statki cywilne oraz wojskowe – mówi Przemysław Marcinkowski, dyrektor ds. Infrastruktury, Port Lotniczy Wrocław.
– Otrzymujemy 35 mln euro dofinansowania unijnego na ogólną skalę projektu około 70 mln euro, czyli 50% dofinansowania. Jest to trzecie największe dofinansowanie w Europie, z czego jesteśmy bardzo dumni, ale też największe w Polsce w branży lotniczej i lotniskowej – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
– Jako pierwsza będzie budowana płyta postojowa przy terminalu. Rozpoczęcie tego zadania planujemy na końcówkę przyszłego roku. Następnie będą robione kolejne elementy między innymi droga równoległa, droga kołowania, droga szybkiego zjazdu i ostatnim elementem będzie płyta do odladzania oraz remont pozostałych dróg kołowania – mówi Przemysław Marcinkowski, dyrektor ds. Infrastruktury, Port Lotniczy Wrocław.
– Myślę, że jest to świetny pomysł ze strony Unii, żeby nie budować nowych lotnisk dla wojska albo tylko dla cywilów, ale żeby korzystać z tej infrastruktury, która jest już zbudowana. To w efekcie pozwoli na to, aby na naszym lotnisku mogły się odbywać zarówno operacje wojskowe czy też militarne i operacje cywilne w taki sposób, żeby one nawzajem sobie nie przeszkadzały – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.