Rozbudowa przystani na wrocławskich Osobowicach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław ma wiele miejsc i perełek, które przyciągają turystów z różnych zakątków świata. Goście przejeżdżają do naszego miasta również ze względu na Odrę. W tej chwili szlakiem wodnym można do nas dopłynąć między innymi z Paryża.

Można dopłynąć nie tylko do Paryża, ale oczywiście do Amsterdamu, Berlina i stu innych miejsc w zachodniej Europie. Po pierwsze, został wykonany remont tutaj Odry swobodnie płynącej, naprawiono główki i tym sposobem ten odcinek się sam pogłębia. Po drugie, skończony został wieloletni projekt Malczyce – mówi Tomasz Kurzewski, Topacz Investments sp. z o.o.

Żeby ułatwić turystom z Zachodu przypłynięcie do Wrocławia, aktualnie trwa rozbudowa jednego z wrocławskich portów, który znajduje się na Osobowicach, przy moście Milenijnym.

Projekt tak naprawdę korzysta z dofinansowania Funduszy Norweskich w wysokości ponad 3,5 mln złotych. Składa się on głównie z dwóch etapów. Pierwszym etapem jest rozbudowa przystani, czyli tak naprawdę usługa polegająca na zwiększeniu liczby miejsc cumowniczych w porcie gościnnym miasta Wrocław oraz budowa statku. Chyba tak naprawdę pierwszego takiego statku we Wrocławiu, a nawet w Polsce, bo nasz statek, który będzie służył do sprzątania rzeki Odry, będzie wzorowany na ofertach światowych. Po prostu będzie to katamaran, który napływać będzie jak wielki podbierak i będzie zbierał do kosza śmieci – mówi Piotr Niżyński, kierownik projektu, Topacz Investments sp. z o.o.

Inwestycja jest realizowana na terenie zatoki Osobowice, która jest też przysłowiowo nazywana zimowiskiem barek. Znajduje się tam przystań ATM Marina Wrocław, która została zbudowana w 2018 roku i obecnie ma ponad 100 miejsc dla jednostek pływających.

Po zakończeniu naszej inwestycji, da to kolejne ponad 120 miejsc i stworzy kompleks, czyli Marina Wrocław-Osobowice i Marina Topacz w tym miejscu stworzą kompleks, który będzie w stanie przyjąć i ugościć prawie 300 jednostek pływających w zależności od ich wielkości, bo to mogą być house-boaty, czyli domy na wodzie, mniejsze lub większe jachty – mówi Piotr Niżyński.

Przygotowujemy dużą instalację dla łodzi elektrycznych, a więc cały zespół fotowoltaiczny i miejsca do ładowania. Oczywiście mamy stację benzynową. To ciężki proces czteroletniej walki, udało nam się. Mamy miejsce do odbierania zanieczyszczeń, więc jesteśmy takim portem europejskim, jeżeli chodzi o standardy. W drugiej kolejności będziemy przygotowywać inwestycję z całym zapleczem hotelowo-restauracyjnym, tak jak w każdym normalnym porcie – mówi Tomasz Kurzewski, Topacz Investments sp. z o.o.

Rozbudowa portu na wrocławskich Osobowicach to jeden z elementów, który jest niezbędny do tego, aby po zakończeniu tej inwestycji, Wrocław był w stanie przyjąć żeglarzy z Europy Zachodniej.

Drugi etap to jest przygotowanie samego Wrocławia. To znaczy mamy na to rok, bo chcemy za rok się wystawić w Düsseldorfie i powiedzieć, że Wrocław zaprasza serdecznie wszystkich żeglarzy do nas. Jest możliwe dopłynięcie, ale musimy przygotować nabrzeża, żeby można było podłączyć się do prądu, do wody. Wydaje mi się, że to się wszystko uda – mówi Tomasz Kurzewski, Topacz Investments sp. z o.o.

Wszystkie prace związane z rozbudową przystani na Osobowicach mają potrwać do kwietnia 2024 roku.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy