Ruch to zdrowie. Tai Chi pod chmurką dla każdego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ruch, aktywność fizyczna to podstawa zdrowia. To wiedzą wszyscy, ale gorzej z praktyką. A tak naprawdę wystarczy jazda na rowerze, szybki marsz, bieganie czy spacer. Ale trzeba się zmobilizować, tym bardziej, że najnowsze badania dowodzą, że osoby sprawne, aktywne rzadziej zapadają na ciężkie choroby i rzadziej zakażają się koronawirusem. A jeśli już zachorują to łagodniej i szybciej wracają do zdrowia. Wie o tym wielu wrocławian, którzy spotykają się regularnie i ćwiczą niebanalnie.

Wyglądają bardzo pięknie, tak płynnie to robią i niektóre nie mają kłopotów z ciałem – mówi Stefania Gardecka z Wrocławia. 

Dla mnie to super, że na świeżym powietrzu – jest pandemia – i mogą ćwiczyć ludzie starsi – mówi Karolina.

— I zginają im się kolana, to podziwiam – dodaje Stefania Gardecka z Wrocławia

Podziwiać mogą wszyscy, bo panie – w wieku grubo sześćdziesiąt plus – na miejsce treningów wybrały sobie plac przed Narodowym Forum Muzyki. 

Kilka osób, prywatnie się spotykamy, jak pada to pod tym szklanym baldachimem jesteśmy – mówi Ewa Dębowska z Wrocławia. 

A jak nie pada ćwiczą pod chmurką. Nie byle co, tylko Tai Chi. 

To chińska gimnastyka, prozdrowotna. Polegająca na tym, że się rozciąga i skręca kręgosłup – mówi Ewa Dębowska z Wrocławia. 

Ćwiczenia zdrowotne, uspokajające, rozciągające i relaksacyjne – dodaje pani Teresa z Wrocławia. 

Tai Chi wywodzi się z chińskich sztuk walki. To sekwencja łagodnych ruchów nie wymagających siły fizycznej, więc ćwiczenia dostępne są dla wszystkich. Także dla osób starszych. Tai Chi usprawnia i poprawia kondycję, zarówno psychiczną i fizyczną. 

Jakieś uelastycznienie, poprawa równowagi. Zauważyłam, że zimą mniej się ślizgałam, to też coś  – mówi pani Barbara

W czasach pandemii, prawie od roku – kluby sportowe i siłownie są zamknięte, a więc samemu trzeba się zmobilizować. 

To trudno. Bo w klubie ma się motywację, bo inni ćwiczą, są inni ludzie, trzeba przyjść, a w domu ciężko, ale jak ktoś chce – zawsze można – mówi Karolina.

Trzeba ćwiczyć, no niestety. Bez tego po siedemdziesiątce w ciągu kilku miesięcy człowiek  robi się sztywny, jak strach na wróble – mówi pani Barbara.  

Dlatego ćwiczą – równowagę, koordynację, koncentrację, harmonię. Trenują  i zarażają innych. 

Świetny pomysł i to wszystkie panie powinny ćwiczyć, jak będę wracała dołączę do nich – tłumaczy Stefania Gardecka z Wrocławia.      

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy