„Witrynowe opowieści”, bo pod taką nazwą startuje konkurs, który jest w tym roku wyjątkowy, bo oprócz przedsiębiorców z Przedmieścia Świdnickiego i Starego Miasta, dołącza także lokalny biznes z Nadodrza. Projekt „Dobry Widok” realizowany jest przez organizację „Dom pokoju”, która od dawna zmienia i odświeża nadodrzańskie witryny.
Zajmujemy się witrynami już od dawna, wcześniej działaliśmy wyłącznie na Nadodrzu jako witryny Nadodrza. Natomiast od kiedy trzy lata temu przenieśliśmy się do centrum, to rozszerzyliśmy swoją działalność. Już nie zajmujemy się wyłącznie szyldami, ale zauważyliśmy, że czasami największym problemem sklepu jest aranżacja w witrynie. I akurat święta są takim momentem, kiedy ta aranżacja w witrynie faktycznie u większości przedsiębiorców zaczyna żyć, tak jak przez cały rok często zupełnie nic się nie dzieje, tak w święta nagle lampki, choinki. Jest to dobry moment, żeby wystartować z czymś extra, chcemy zachęcić przedsiębiorców do tego, żeby faktycznie zmieniali swoje witryny na święta, ale żeby zmieniali je z pomysłem, trochę wysilili się bardziej niż tylko wstawienie choinki lub lampek, żeby może powiedzieli właśnie jakąś zupełnie nową historię, której nie opowiedzieliby przez cały rok – mówi Zuzanna Wollny, koordynatorka, projektantka, projekt „Dobry widok”.
Jak co roku, celem konkursu jest wyłonienie najlepszych aranżacji świątecznych pośród witryn. Jury wyłoni trzy najlepsze aranżacje, ale i mieszkańcy będą mogli zabrać głos w tej sprawie i nagrodzić swojego faworyta.
W pierwszym roku, kiedy konkurs się odbył, po prostu poprosiliśmy przedsiębiorców o to, żeby zaprezentowali swoją świąteczną witrynę bez żadnych większych wymagań. Następnego roku trochę te wymagania wzrosły, bo chodziło o to, żeby witryna była ekologiczna, czyli wykonana z takich materiałów, które i tak mają na zapleczu, żeby może uruchomili trochę swoją kreatywność. Natomiast w tym roku poprzeczka jest jeszcze wyżej postawiona, chodzi nam o opowiadanie historii. Te przedsiębiorstwa, te sklepy lub lokale usługowe, które wygrają, będą mogły współpracować z nami dalej, bo wygrywają aranżacje w witrynie i tutaj będzie do wyboru na jaką porę, z jakiej okazji ta aranżacja miałaby się wydarzyć w przyszłym roku. I drugą nagrodą jest sesja fotograficzna i to może być albo sesja produktowa albo sesja wizerunkowa dla sklepu – dodaje Zuzanna Wollny.
Jak sugeruje tytuł konkursu. aranżacje mają opowiadać historię, dlatego autorzy projektu, chcąc dać przykład przedsiębiorcom, po raz kolejny zmieniają oblicze witryny Domy Handlowego Feniks, opowiadając historię tego legendarnego miejsca w sposób ekologiczny, czyli za pomocą kartonów pochodzących z sklepu.
Sam pomysł na opowiedzenie historii był dla nas o tyle ważny, że to właśnie historia buduje relacje z odbiorcą i z klientem. I przychodząc tutaj często, jako wrocławianka obok Feniksa, oczywiście interesowałam się historią samego miasta, rynku, ale nie przyszło mi do głowy, żeby zagłębić się w historię samego Feniksa. Okazało się, że naprawdę kryje on masę skarbów, bo sam budynek i dom handlowy założony został przez braci Baraschów. Oni zaczęli od produkcji pasty do butów, a skończyło się na tym, co możemy oglądać jako ten handlowy Feniks. I całą historię opowiadamy przy pomocy kartonów, które pochodzą właśnie z odpadków produkowanych przez sklepy i przedsiębiorców zajmujących tutaj te wszystkie piętra, bo chcemy się też skupić na tym, że nie trzeba do końca szukać nowych materiałów, ale możemy korzystać z tego, co już mamy na miejscu – mówi Maria Prusakowska, projektantka, projekt „Dobry widok”.
Konkurs „Witrynowe opowieści” potrwa do 17 grudnia, tego dnia poznamy wyniki obrad jury oraz głosowania mieszkańców i mieszkanek Wrocławia, natomiast aranżacje witryny Domu Handlowego Feniks autorstwa projektantów „Dobrego widoku” będzie można podziwiać już 7 grudnia.