Rusza Dolnośląskie Centrum Druku 3D. Powstają inkubatory przedsiębiorczości

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dolnośląski Park Innowacji i Nauki, a w nim Centrum Druku 3D - to pierwsze tego typu miejsce w Polsce. To miejsce, które specjalizuje się w wydruku elementów z tworzyw sztucznych i metali, ale także elementów wykorzystywanych w medycynie, stomatologii. To tutaj powstaje inkubator druku 3D. To pierwsze takie miejsce, bardzo potrzebne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją działalność i tutaj mogą z tego miejsca skorzystać.

Zastosowań druku 3D jest coraz więcej i stają się one coraz powszechniej wykorzystywane. Tworzone są np. protezy, ale i unikatowe części m.in. wykorzystywane w branży motoryzacyjnej.  

 Mamy dużo fanatyków starych, zabytkowych samochodów. Jaki oni mają największy problem? Z częściami zamiennymi, oni nie są w stanie już ich dostać. Jedna z dużych firm otworzyła w internecie katalog 3D i  za symboliczną opłatą można legalnie wydrukować na specjalnej drukarce z odpowiedniego materiału taką część – mówi Maciej Klóska, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki.

Dolnośląskie Centrum Druku 3D dysponuje halą warsztatowo-produkcyjną o powierzchni około 5000 m2 wraz z powierzchnią biurową  oraz laboratorium druku 3D. Tu znajdują się najnowocześniejsze urządzenia drukujące. Inwestycja powstała we współpracy samorządu i biznesu. DCD to spółka Urzędu Marszałkowskiego i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Powstaną tu inkubatory dla druku 3D. Powierzchnie udostępnione są tym, którzy mają pomysł na biznes, ale niewiele ponad to. 

Nie zawsze stać firmy, które rozpoczynają swoją działalność, na bardzo drogi sprzęt. Tu będą mogli korzystać ze sprzętu, który został zakupiony z projektu finansowanego też przez Fundusze Europejskie. Koszt tej inwestycji to 35 053 015,16 złotych. Z tego 16 mln zł z Funduszy Europejskich, którymi dysponuje samorząd województwa dolnośląskiego – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. 

6 mln zł pochodzi od kolejnego akcjonariusza, jakim jest Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna. 

Mamy nadzieję, że tutaj małe i średnie przedsiębiorstwa, uczniowie, będą mogli się szkolić, uczyć, potem zdobywać doświadczenie w ramach własnych doświadczeń biznesowych, będą mogli realizować się i rozwijać WSSE – mówi Piotr Wojtyczka, prezes zarządu WSSE Invest Park. 

Chętnych, którzy chcą skorzystać z oferty DCD, nie brakuje. 

Było postępowanie konkursowe w ramach tego projektu. Większość pomieszczeń już mamy wynajęte. To jest 90 proc. hali i 70 proc. biur. W ramach tego kontraktu mogą korzystać z tych drukarek, wiedzy naszych inżynierów, którzy będą pomagali im się rozwijać –  mówi Maciej Klóska, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki.

Takie rozwiązania są szczególnie przydatne dla firm, które chcą wprowadzać nowy produkt. Tutaj mogą, jeszcze przed zainwestowaniem dużych pieniędzy, stworzyć prototyp i sprawdzić, czy wszystkie jego elementy działają i w końcu, czy ma on szansę na rynkowy sukces.  

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy