Rusza druga edycja kampanii #GóryBezBrawury

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Wiele osób docenia piękno dolnośląskich gór, jednak niektórzy nie wiedzą jak bezpiecznie się po nich poruszać. Dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz z GOPR-em po raz kolejny rusza z akcją #GóryBezBrawury, zachęcając w ten sposób do osiągania szczytów bezpieczeństwa podczas górskich wędrówek w regionie.

Mamy zimę, szczyt sezonu zimowego, w Polsce już rozpoczęły się ferie zimowe, na Dolnym Śląsku wkrótce się rozpoczną, a to oznacza, że w nasze dolnośląskie góry przyjedzie bardzo wielu turystów. Przede wszystkim chcemy, aby wypoczynek właśnie w dolnośląskich górach był bezpieczny, przy tym bardzo atrakcyjny, ponieważ dolnośląskie góry Izery, Sudety mają do zaoferowania bardzo wiele atrakcji. A więc jeśli spędzamy czas na szlaku górskim, na stoku narciarskim to przede wszystkim pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, w tym pomogą nam właśnie ratownicy GOPR-u. Chcemy, aby wypoczynek był bezpieczny, a przy tym bardzo ciekawy. Na oficjalnym facebooku Dolnego Śląska będziemy przekazywać informacje dotyczące tego projektu, a będą to m.in. różnego rodzaju filmy, będą również publikacje, w których przedstawimy ciekawe, atrakcyjne miejsca na Dolnym Śląsku, na dolnośląskich szlakach – mówi Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka województwa dolnośląskiego.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że chętniej spędzamy czas na górskich szlakach, przed nami również ferie zimowe, a co za tym idzie pełne schroniska, stoki i szlaki górskie. Tym bardziej warto zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa z myślą zarówno o sobie, jak i o innych.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzin dolnośląskich gór, góry są wspaniałe, góry są cudowne, góry można zwiedzać w samotności, można je rodzinnie przy okazji, odwiedzając dolnośląskie miasteczka i miasta i atrakcje. Ale góry potrafią też być niebezpieczne, apelujemy o to, aby tej brawury nie było, abyśmy uważali na szlakach, uważali na stokach. Zwłaszcza teraz kiedy mamy taką pogodę, że jest raz ciepło, raz zimno, szlaki są oblodzone, szlaki są zmrożone. Powinniśmy uważać, ale też ostrożnie podchodzili do takich sytuacji kiedy wchodzimy albo w kąpielówkach albo w strojach kąpielowych, mierzmy siły na zamiary – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

A na koniec jeszcze jedna rekomendacja.

Umówiliśmy się, że polecamy szczególnie jakieś ulubione miejsca na Dolnym Śląsku, ja mam mnóstwo takich miejsc do polecenia, ale wybrałem do polecenia Kalenicę, która jest dość blisko od Wrocławia. Wyjeżdża się za Bielawą, za Pieszycami, za Przełęcz Jugowską, wszyscy kierują się głównie na Wielką Sowę, a ja polecam pójść w drugą stronę, na Kalenicę. Stara, przedwojenna wieża widokowa, z której widok jest i w stronę Wrocławia i widać Ślężę i Sky Tower, a z drugiej strony jak się popatrzymy widać całe Sudety od pradziada w Jesenikach poprzez Góry Złote, Góry Bardzkie, Masyw Śnieżnika, Szczeliniec, aż po Śnieżkę. Przy dobrej pogodzie super widoczność i to jest trasa bezpieczna, dla rodzin z dziećmi, szczególnie polecam szczyt Kalenicy – dodaje Krzysztof Maj.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy