Rusza międzynarodowa akcja sprzątania Odry

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Co roku Polacy produkują blisko 5 milionów ton opakowań, tzw. śmieci opakowaniowe są w zły sposób segregowane i wyrzucane w nieodpowiednie miejsca, jak chociażby do Odry. Stąd międzynarodowa #AkcjaCzystaOdra, w ramach której odbędzie się 150 akcji sprzątania Odry, od Czech aż po Bałtyk.

W związku z tym, że mieszkam nad Odrą, to postanowiłem, że tę akcję sprzątania, taką dużą akcję sprzątania trzeba zrobić właśnie nad tą rzeką, ale jak to zrobić nad całą rzeką? W związku z tym porozumiałem się ze wszystkimi partnerami, przyjaciółmi, którzy mieszkają nad Odrą. Okazało się, że jest bardzo duża chęć działania. I to są Czesi, Niemcy i Polacy, w Kędzierzynie-Koźlu, w Szczecinie i we Wrocławiu. Porozmawialiśmy co tu zrobić, żeby o tę Odrę zadbać. No i wymyśliliśmy projekt, który się nazywa #AkcjaCzystaOdra. Jest to pierwszy w historii tego typu projekt międzynarodowy – mówi Dominik Dobrowolski, akcja ekologiczna Cycling-Recycling, #AkcjaCzystaOdra.

Sprzątanie Odry i jej dopływów rozpocznie się 29 kwietnia i potrwa do 8 maja, w akcji udział weźmie ponad 10 tys. wolontariuszy. Każdy może się do akcji przyłączyć, wystarczy tylko zorganizować grupę wolontariuszek i wolontariuszy, aby spotkać się na ekologicznej majówce nad Odrą i posprzątać jej brzegi.

Chcieliśmy o tyle tę akcję podkreślić, uwypuklić, żebyśmy oprócz sprzątania dorzecza, sprzątali również samą wodę, samą rzekę. W związku z tym, przy współpracy z Odrą Centrum przygotowaliśmy 12 kajaków, które będą 29 kwietnia, czyli na inauguracji otwarcia całej akcji, sprzątały Odrę na odcinku na Biskupinie, za zoo. Tam będzie wielka inauguracja i stamtąd wystartujemy, przez 5 godzin będziemy pływać Odrą, wszystkich serdecznie zapraszamy na kajaczki, gdzie będziecie państwo chwytakami wybierali to, co po tej Odrze naszej po zimie pływa – mówi Izabela Bodnar, prezes Fundacji Wroc ma Moc.

Dzień Ziemi zbliża się dużymi krokami, głównym hasłem tegorocznych obchodów to „Mniej Plastiku”. Niestety odpady plastikowe wciąż spływają Odrą i zanieczyszczają lasy łęgowe, Zalew Szczeciński i ostatecznie Bałtyk.

Od blisko trzech lat Bank Credit Agricole i spółka EFL wspólnie z Dominikiem Dobrowolskim prowadzą kampanię edukacyjną ,,Mniej plastiku”. To jest kampania, której celem jest uświadamianie wszystkim, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zaśmiecanie nasze planety. Każdy, codziennie przyczynia się do tego, że wodami, rzekami, z głębi lądu do mórz, oceanów spływa co najmniej 19 ton śmieci na minutę. I tak minuta po minucie, godzina po godzinie, dzień po dniu, to są przerażające ilości. Zaśmiecamy naszą planetę w taki sposób, że wkrótce, w roku 2050 w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Jeżeli zabijemy życie w morzach, to wkrótce zniknie również życie na lądach – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole.

W trosce o dobro Odry i jej okolic Ekosystem Wrocław w sezonie letnim, czyli od 1 kwietnia, stawia dodatkowe pojemniki na śmieci na terenach przybrzeżnych i na wałach.

Znajdą tam państwo zarówno pojemnik na szkło, jak i na papier, plastik oraz na zmieszane. Będą one stały do końca sezonu letniego, czyli do 31 października. Kosze stoją w miejscach najbardziej popularnych, gdzie jest większy ruch, taki bym powiedziała rekreacyjno-turystyczny, mówimy tu o miejscach, które bardzo często są odwiedzane przez wrocławian, ale również przez osoby, które tylko chwilowo są w naszym mieście i nie zawsze się orientują w topografii miasta. Jak najbardziej to pomaga, ale pamiętajmy – czystość nad rzeką, w każdym miejscu publicznym zależy nie od tego, czy jest kosz, tylko od tego, co my – jako dany użytkownik – robimy z tymi rzeczami, które przyniesiemy. Więc bardzo prosimy, żeby zawsze pamiętać o tym, że jeśli nawet nie ma koszy, to nie znaczy, że możemy zostawić śmieci po naszym grillu lub po naszym wypoczynku – mówi Dorota Witkowska, rzeczniczka prasowa Ekosystem Wrocław.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy