Rusza nowy sezon na Odrze! Otwarcie żeglugi nocnej jeszcze w maju

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rusza nowy sezon na Odrze. Na turystów i mieszkańców czeka wiele atrakcji, a także nowych zasad. Pod koniec maja ma zostać otwarta żegluga nocna w stolicy Dolnego Śląska. Wrocław pływając, z perspektywy Odry jest piękny!

– Ten sezon nam się trochę opóźnił ze względu na pogodę. Pływanie po Odrze to coś wspaniałego. Zupełnie inaczej można poznać to miasto z perspektywy wody niż chodząc uliczkami – mówi Wiktoria Kubuj, FunBoat.

Co ważne, w tym sezonie zostanie otwarta żegluga nocna.

– Jeszcze w maju! Orientacyjnie będzie to 21 maja w święto św. Jana Nepomucena, który jest patronem gospodarki wodnej. Apelujemy do użytkowników drogi wodnej, aby po tej godzinie 22 zachowywać się w miarę spokojnie, gdyż mamy skargi od mieszkańców – mówi Mariusz Przybylski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Dodatkowo, w tym sezonie wszyscy przemieszczający się po wodzie będą mogli zobaczyć nowe odblaskowe znaki, dzięki którym żegluga nocna ma być bezpieczniejsza. Od 1 maja Śluza Mieszczańska jest otwarta także w tygodniu, a nie tylko w weekendy.

– Śluza będzie otwarta: w poniedziałki od 06:30 do 14:00, a w pozostałe dni tygodnia i święta od 06:30 do 21:30. To zmiana, bo wcześniej była tylko otwarta w weekendy – podkreśla Mariusz Przybylski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

– Śluza Mieszczańska jest bardzo ważna, dzięki niej jesteśmy w stanie przetransportować się w dół Odry i omijamy inne śluzy – dodaje Wiktoria Kubuj.

Telefon do operatora śluzy można znaleźć na stronie wroclaw.wody.gov.pl w komunikatach nawigacyjnych. Na terenie Wrocławia znajduje się wiele przystani, jedna z nich w samym sercu Wrocławia. Jest to Marina Topacz. Można tu zacumować łódkę nawet na jedną dobę.

– Można tu przypłynąć i zacumować łódkę. Mamy stałych bywalców, ale są także wolne miejsca. Może być to krótki wynajem – mówi Wiktoria Kubuj.

Wsiadając na łódkę, należy sprawdzić jej wyposażenie. Turyści i mieszkańcy mogą wypożyczyć kajaki, rowerki wodne oraz łódki motorowe o mocy silnika do 10 kW.

– Są różne łodzie, które można wynająć wraz z załogą na różne imprezy na przykład wieczory panieńskie, a także kawalerskie – dodaje Wiktoria Kubuj.

– Osoby, które mają uprawnienia wiedzą, jak pływać po Odrze. Jestem pewien, że osoby, które wynajmują sprzęt wcześniej mówią wszystkim bez uprawnień, jak należy się zachować, aby ten sprzęt do nich wrócił – dodaje Mariusz Przybylski.

Na wodzie należy być czujnym i skoncentrowanym, a my życzymy takiej słonecznej pogody wszystkim, którzy uwielbiają spędzać czas nad wodą.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy