Rusza pilotażowy program zabezpieczenia płodności dla chorych onkologicznie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Miasto rozpoczyna pilotażowy program zabezpieczenia materiału genetycznego dla osób chorych onkologicznie. To innowacyjny projekt, który ma pomoc pacjentom z nowotworami. Zainteresowani będą mogli zgłaszać się od lipca.

Nowotwory złośliwe są obecnie jednym z największych wyzwań i problemów zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych. Walka z chorobą jest trudna, a leczenie – zwłaszcza chemioterapią – zostawia ślady w ludzkich organizmie. W skrajnych przypadkach leczenie może prowadzić nawet do trwałej niepłodności. To poważny problem, dlatego miasto startuje z pilotażowym programem profilaktycznym.

Mamy we Wrocławiu grupę około 40 tysięcy osób, które mogłyby wziąć udział w tym pilotażowym programie zabezpieczenia płodności dla osób onkologicznie chorych. Chcemy, żeby udział wzięło 30 kobiet i 30 mężczyzn. Chcemy, żeby on był pilotażowo prowadzony do kwietnia, stąd ten krótki czas, ponieważ będziemy chcieli się zorientować, w jaki sposób jesteśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu, jakie będzie zainteresowanie. Jeśli ono będzie, to program będzie kontynuowany w latach kolejnych – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznym UM Wrocławia.

W momencie, kiedy dochodzimy do wniosku, że pacjent w wyniku radioterapii – my zakrywamy dzieciom narządy rodne, ale czasem jest tak, że nowotwór jest tuż obok albo w samym narządzie – w związku z czym, trzeba komórki zamrozić. Pomijając wszystko inne, to sama chemioterapii, my wiemy która, musi być wysoka, agresywna i wtedy prawdopodobieństwo, że te komórki przeżyją w bardzo złej formie jest duże – dodaje prof. Alicja Chybicka, była kierowniczka Przylądka Nadziei.

Dlatego odpowiedzią na to może być zamrożenie materiału genetycznego. Miasto sfinansuje procedurę zabezpieczenia płodności na 24 miesiące, później uczestnicy będą mogli skorzystać z innych miejskich projektów, na przykład in vitro.

Te osoby jeszcze nie są wyłonione. W tej chwili szukamy podmiotu, który będzie mógł tego typu działania prowadzić. W momencie, kiedy ten podmiot zostanie wyłoniony, stąd ta data lipcowa rozpoczęcia programu, ten podmiot będzie bezpośrednio informował, jak będzie przebiegała rekrutacja i kolejne etapy programu – podkreśla Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznym UM Wrocławia.

Choroba nowotworowa sama potrafi zniszczyć komórki rozrodcze. Możemy nie mieć czasu, żeby je zachować, a mogą zostać w jakiejkolwiek formie szczątkowej i warto jest to zmagazynować. Wyleczalność w nowotworach dziecięcych to 85%, w nowotworach dorosłych – w zależności od rodzaju nowotworu – te wartości bardzo się podniosły. Zatem trzeba wierzyć, że każdy będzie wyleczony – podsumowuje prof. Alicja Chybicka, była kierowniczka Przylądka Nadziei.

Koszt programu to 300 tysięcy złotych.

Zobacz również

W tym roku zespół pieśni i tańca „Kalina” Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu obchodzi swoje 40. urodziny. Obchody potrwają przez cały grudzień. Rozpoczęły się one od uroczystego otwarcia wystawy w Akademii Wychowania Fizycznego, która przedstawia całą historię zespołu. Kontynuowane będą w Teatrze Muzycznym Capitol, bo to tam 11 grudnia odbędzie się uroczysty koncert z okazji jubileuszu.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy