Rusza przebudowa ulicy Pomorskiej i placu Staszica

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To bardzo ważny moment nie tylko dla mieszkańców Nadodrza, ale całego Wrocławia. Dziś podpisano umowę na przebudowę ulicy Pomorskiej i placu Staszica. Za 20 miesięcy, bo tyle czasu ma wykonawca, pojedziemy do centrum miasta nowym korytarzem komunikacyjnym.

Na odcinku 1,2 km przebudujemy ulicę Pomorską, na odcinku od ulicy Dubois do Reymonta. Można powiedzieć, że to jest drugi etap przebudowy tego długiego korytarza transportowego ciągnącego się od centrum miasta do północnych osiedli. Bo za pierwszy etap trzeba uznać przebudowę Mostów Pomorskich, to będzie drugi etap i jeszcze czeka nas remont Mostu Osobowickiego, teraz trwa jego projektowanie. No i ten odcinek między Mostem Osobowickim a ulicą Reymonta, ale 20 miesięcy na ten odcinek ma wykonawca – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

To jest 1,2 km linii tramwajowej wraz z przebudową ulic od ściany do ściany czyli wszystko, a najważniejsze to instalacje – elektoenergetyczne i ciepłownicze, wodne i kanalizacyjne, które są pod torami i które są do przebudowy. A później trzeba to wszystko zasypać, wzmocnić, położyć asfalt, szyny i puścić ruch. A ciekawa będzie nawierzchnia – stara nawierzchnia kostkowa. Czyli zdejmujemy, zabezpieczamy i znowu kładziemy pod torowisko, bo w części kładziemy asfalt – mówi Grzegorz Grabowski, wykonawca inwestycji Firma Torpol S.A. 

Przebudowujemy wszystkie sieci podziemne włącznie z energetyką, kanalizacją, miejską teletechniką i wszystkimi instalacjami naziemnymi. Położymy tutaj ponad 42 km kabli, dodatkowo kilkadziesiąt kilometrów kabli różnego rodzaju instalacji. Na koniec wykończenia asfaltowe, nowe nasadzenia i energooszczędne latarnie. To wszystko po to, żeby przez kolejne dziesiątki lat ta infrastruktura mogła służyć wrocławianom – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje. 

Wykopy będą do 5-6 metrów, zasypać i zbudować wszystko od nowa. A 20 miesięcy to dużo i mało? Mało czasu, ale jesteśmy dużą firmą i duża firma jak ma mało czasu to szybko to zrobi – mówi Grzegorz Grabowski, wykonawca inwestycji Firma Torpol S.A.

Ponad 66 mln zł, ponad 95 proc. to środki z Polskiego Ładu, pozostałe pieniądze to środki własne samorządu Wrocławia – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy