- – Kolejna edycja Polskiego Ładu, tym razem adresowana zabytkom. Dla mnie rzecz niezmiernie istotna, choć chcę zwrócić uwagę, że w ramach poprzednich edycji Polskiego Ładu, które wspierały samorządy, też była możliwość dosyć wysokiej dotacji w ramach Polskiego Ładu do zabytków i niektóre gminy z tego korzystały. Jest to program adresowany do samorządów – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.
1/4 zabytków w całej Polsce znajduje się właśnie na Dolnym Śląsku, dlatego ten program jest szczególnie kierowany dla samorządowców z naszego regionu.
– To jest region najbardziej nasycony zabytkami w Polsce. Są to zabytki najwyższej klasy, co potwierdzają bardzo liczne wpisy na listę Pomników Historii lub wpisy na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mamy oczywiście stałą współpracę z samorządami i wiemy, jak wiele obiektów samorządowych wymaga wspomożenia – mówi Daniel Gibski, dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków.
To już kolejna odsłona tego programu, poprzednio Dolny Śląsk także skorzystał ze wsparcia.
– Na Dolnym Śląsku, choćby w ramach piątej edycji przyznano piętnaście dofinansowań na 1,4 mld, więc było to rzeczywiście duże uprzywilejowanie w stosunku do innych województw, gdzie tych dofinansowań były dwa-trzy – mówi Piotr Buzar, dyrektor ds. relacji społecznych Banku Gospodarstwa Krajowego.
13 stycznia w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu o 10:00 i o 12:00 odbędą się specjalne szkolenia dla samorządowców, które pokażą, jak skorzystać z dofinansowania.
– Można złożyć 10 wniosków o dofinansowanie do kwoty 3,5 mln. Każdy samorząd może złożyć 10 takich wniosków – mówi Piotr Buzar, dyrektor ds. relacji społecznych Banku Gospodarstwa Krajowego.
Cała kwota to 3 miliardy złotych, natomiast ile zabytków uda się odrestaurować za tę kwotę, zależy od tego, na jaką kwotę będą wnioski złożone przez samorządy.
– Można złożyć wniosek o dofinansowanie na 50 tysięcy na renowację jakiegoś tam elementu jednego. W związku z tym, jeżeli mamy prawie trzy tysiące uprawnionych podmiotów razy 10, więc tych wniosków będzie około 30 tysięcy. I w tym momencie dopiero po ocenie tych wniosków dowiemy się, ile z tych z tych dofinansowań będzie przyznanych – mówi Piotr Buzar, dyrektor ds. relacji społecznych Banku Gospodarstwa Krajowego.
Wnioski można składać do końca stycznia.