Ruszył nabór wniosków do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego. Zgłoś swój projekt

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Strefa ćwiczeń, plac zabaw, ogromne boisko i bieżnia - to projekty Szkoły Podstawowej nr10 w Jeleniej Górze, które dwa razy zwyciężyły w Jeleniogórskim Budżecie Obywatelskim. Grono pedagogiczne wraz z rodzicami i uczniami wiele razy jednoczyli siły, żeby zmienić swoje najbliższe otoczenie. W maju rusza kolejny nabór wniosków do projektów, które będą realizowane w przyszłym roku.

– Pierwszym z tych projektów był projekt, który dzięki któremu udało nam się zbudować dwa place zabaw, dla dzieci z klas młodszych i dla dzieci klas starszych, tzw. workout. Udało się też przy okazji tego pierwszego budżetu naprawić starą, już wysłużoną bieżnię lekkoatletyczną. W kolejnym budżecie obywatelskim poszliśmy o krok dalej i udało się zmodernizować płytę boiska. Było to boisko asfaltowe, takie tradycyjne, ze starych lat – mówi Paweł Domaga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze.

Jak przyznaje dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10, projekty to suma pomysłów uczniów, rodziców i nauczycieli.

– Przystąpiliśmy do trzeciej edycji i udało nam się znowu wygrać. Tym razem w okresie wakacyjnym mamy plan zbudowania w szkole tzw. „zielonej sali” na świeżym powietrzu, w której będą odbywały się zajęcia dydaktyczne, a także całą strefę gier, zabaw i wypoczynku dla dzieci właśnie przy szkole, ale nie tylko dla dzieci szkoły, tak jak się wyraziłem, ale także dla okolicznych mieszkańców – mówi Paweł Domaga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze.

– W tym roku uruchamiamy budżet obywatelski w terminie od 22 maja. Składanie wniosków będzie możliwe do dnia 12 czerwca, natomiast do dnia 19 czerwca będzie możliwe jeszcze dostarczenie list poparcia ze zgłoszonych projektów – mówi Barbara Graczyk, naczelnik wydziału rozwoju miasta, UM Jelenia Góra.

22 maja ruszył nabór wniosków na stronie www.jeleniagora.pl. Wnioski mogą składać tylko mieszkańcy miasta. Do realizacji co roku przechodzi od 10 do 12 projektów.

– W tym roku wprowadzamy pewnego rodzaju novum, ponieważ z doświadczenia ostatnich lat wskazaliśmy, że bardzo dużo środków z budżetu obywatelskiego zostaje skierowanych na infrastrukturę przyszkolną czy też przy przedszkolną. Wyodrębniliśmy pulę środków w wysokości 700 tysięcy złotych. Jest to ograniczona pula na tego typu infrastrukturę. Umożliwi to zwiększenie szans innych, mniejszych projektów mieszkańców miasta – mówi Barbara Graczyk, naczelnik wydziału rozwoju miasta, UM Jelenia Góra.

Miasto w tym roku przeznaczy kwotę 3 miliony 100 tysięcy złotych

– Na projekty inwestycyjne mamy kwotę 1 miliona 800 tys., na projekty oświatowe 700 tys., na projekty społeczne, czyli wszelkiego rodzaju projekty miękkie, mamy kwotę 350 tys. i na projekty zielone kwotę 250 tys. Natomiast, jeżeli chodzi o wartości jednostkowe takich projektów, to projekty inwestycyjne muszą się mieścić w kwocie od 30 tys. do 500 tysięcy. Podobnie projekty oświatowe. Jeżeli chodzi o projekty społeczne, to maksymalna wartość to jest 150 tys. zł, a projekty zielone 250 tys. – mówi Barbara Graczyk, naczelnik wydziału rozwoju miasta, UM Jelenia Góra.

– Mieszkańcy Jeleniej Góry zdają sobie sprawę, że budżety obywatelskie to są te środki, które w ten sposób najbardziej mieszkańcom są oddawane. To sami mieszkańcy w tym momencie decydują, na co te środki będą wydawane i one są w takiej formule przekazywane do realizacji. I wiele tych projektów, które były zgłoszone przez mieszkańców, później okazują się, że to są projekty naprawdę bardzo dobrze trafione – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

– Uważam, że nasz sukces nie byłby możliwy, gdyby nie okoliczni mieszkańcy, którym przy tej okazji serdecznie dziękuję, ponieważ nasza szkoła dzięki temu stała się takim centrum dla dzieci, w którym mogą spędzać czas po południu, w weekendy, w święta korzystać ze wszystkich urządzeń, które w szkole się znajdują – mówi Paweł Domaga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze.

Głosownie odbędzie się w październiku.

Zobacz również

6 i 7 grudnia Opera Wrocławska zaprasza widzów na wieczór choreografów „Żywioły 2”. Na scenie wystąpią tancerze baletu Opery Wrocławskiej i zaproszeni goście. Tym razem zobaczymy 12 kreacji, które zostały przygotowane przy współpracy z utalentowanymi kompozytorami z Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy