Ruszyło wielkie sprzątanie parków

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nie wiem, skąd tyle liści, ale wiosną zawsze w ogródkach, parkach i na skwerach jest mnóstwo pracy. I to nie tylko w takim małym ogródku jak mój, ale przede wszystkim w parkach, które są ulubionym miejscem wrocławian. Także dlatego, że właśnie tu nie trzeba - zgodnie z obowiązującymi przepisami - oddychać bez maseczek. Nie ma co gadać, trzeba dalej grabić.

Grabienia jest dużo, ale teraz jest najlepszy czas na przycinanie gałęzi i wycinanie martwych drzew. Trzeba zdążyć przed okresem lęgowym ptaków, więc w parkach słychać głównie odgłosy piły. 

Do końca lutego było przycinanie martwych drzew. Teraz to uprzątamy i przenosimy – mówi Andrzej z firmy pielęgnującej parki. 

To jeden z wielu wrocławskich parków, a tych podobno jest aż ponad czterdzieści. Park Skowroni na ponad 25 hektarów. Kiedyś był tu cmentarz. Dużo tu starych, kilkudziesięcioletnich drzew, które wymagają właściwej pielęgnacji. 

To wszystko suche, niebezpieczne. Musimy dbać o ludzi przede wszystkim – mówi Vladimir, z firmy pielęgnującej parki. 

W lutym w Parku Skowronim wycięto ponad 40 drzew, ale teraz takich starych drzew nie wycina się całkowicie. 

Zostawia się je na miejscu. Daje się drzewom drugie życie. To dziupla dla ptaków, to różnego rodzaju żyjątka, to pożywienie dla ptaków – mówi Marek Szempliński, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. 

Większość drzew sadzi się jesienią, ale i teraz dosadzonych będzie ponad 700 drzew i ponad 7 tys. krzewów. To spory wydatek. 

Sadzenie drzew w mieście to kupno szkółkowanego drzewa o odpowiednich parametrach i utrzymanie takiego drzewa przez ok. 3 lata kosztuje ok. 1,5 tys. zł – tłumaczy Marek Szempliński, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. 

A skoro o pieniądzach mowa – w tym roku Zarząd Zieleni Miejskiej dysponuje rekordowym budżetem. Ma ponad 26 mln zł. na same inwestycje. 

Inwestycje, czyli urządzanie terenów zielonych, budowanie parków np. kieszonkowych, budowa alejek, placów zabaw, siłowni – mówi Marek Szempliński, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Wrocław – jak już od kilku lat – będzie ekologicznie dbał o tereny zielone. Nadal będą tworzone w parkach kwietne łąki, a więc trawniki w parkach będą znacznie rzadziej koszone, z liście grabione oszczędniej, bo stanowią – według przyrodników – cenny w minerały surowiec. Tak czy inaczej – wiosnę już mocno czuć i w powietrzu i na trawie.