Ruszyły szczepienia na COVID-19 dla dzieci. To najlepszy prezent na święta!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wielu rodziców uważa, że to najlepszy prezent dla dziecka. Wielu nie spało pół nocy, by już w pierwszym dniu, jak najszybciej - zaszczepić swoje dziecko na Covid. Właśnie ruszyła ogólnopolska akcja szczepień najmłodszych - dzieci od 5 do 11 roku życia. Mieliśmy niezwykłą przyjemność rozmawiać z bardzo rozsądnymi, uważnymi rodzicami i ich niezwykle mądrymi, wyedukowanymi dziećmi.

Punkt szczepień przy ul. Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu. Na prośbę rodziców szczepienia zorganizowano tu popołudniu, od godz. 15. Co 10 minut przychodzili rodzice z małymi  pacjentami –  najpierw rozmowa z lekarzem, potem szczepienie. 

– Mama mocno namawiała? Namawiała. Dlaczego mama namawiała? Bo dzieci coraz ciężej przechodzą zachorowania. I nie chcielibyśmy tego sprawdzać. Poza tym choroba jest nieprzewidywalna.  Poza tym mamy pandemię i jest w interesie wszystkich nie tylko nas, jako jednostek – mówi Jeremi i Dagmara Pawlik z Wrocławia. 

Najmłodszy pacjent miał niewiele ponad 5 lat.

Bartuś a ty chciałeś się zaszczepić? Ja nie wiedziałem, ale warto się zaszczepić. A dlaczego? Żeby twoje przeciwciała były nauczone jak walczyć ja walczyć z chorobą – mówi Bartek z Wrocławia. 

Najstarsza Lena – ma 10 lat i sporo obaw. 

– Ja się boję igieł. I szczepień ogólnie. Ja nie mam nic przeciwko szczepieniom. Tak, chcę się zaszczepić, żeby nie zachorować, ale po prostu boję się igieł – mówi Lea z Wrocławia. 

To jednak nie powód, by się nie szczepić. Leę przekonała do tego jej mama. Sama jest po 3 dawce szczepionki. 

–  To kwestia naszego bezpieczeństwa i zdrowia. I mamy też naszą babcię ze sobą i to też jest kwestia jej zdrowia. I jeśli mogę zachęcić do szczepienia to tak – szczepmy się wszyscy –  mówi Maja, mama Lei. 

 Wielu rodzicom bardzo zależało, by skorzystać ze szczepienia jak najszybciej. 

– Specjalnie było planowane, żeby zdążyć przed powrotem do szkoły. Druga dawka 8 stycznia, czyli idealnie po przerwie świątecznej. Ale trzeba było w nocy wstać, żeby się zarejestrować – mówi Weronika, mama Antoniny. 

Szczepienia wzbudzały wiele emocji.

Nienawidzę tego – płacze. 

Całe szczęście nie zawsze były to emocje negatywne. 

Zdecydowane od samego początku jesteśmy, chcemy się chronić, siebie i rodzinę. Więc ulga duża. Czekałyśmy na szczepionkę dla najmłodszych, czytałam o niej wcześniej, wiem o badaniach, więc byłam uspokojona – mówi mama szczepionej na Covid-19. 

Dzieci – nawet te najmłodsze – doskonale wiedziały dlaczego warto się szczepić na Covid-19.  

Dzieci są bardzo mądre, dzieci są wyedukowane. Jestem pod wielkim wrażeniem. To nie boli, swoje dzieci też mam już zaszczepione magiczną igiełką –  mówi Agnieszka Tede, pielęgniarka. 

W klinice wspólnie ułożono wierszyk. Wszystko po to, by zachęcić do szczepienia na Covid.

 – Za nami pierwszych 20 osób zaszczepionych, dzielnych pacjentów. Czapki z głów dla rodziców, że wykazali się mądrością i chcą zabezpieczyć dzieci i całe rodziny. Zbliżają się święta, spotkania przed nami – chrońmy się, czwarta fala w natarciu. Uważajmy na siebie – mówi Dorota Kluczyńska, koordynatorka szczepień w USK we Wrocławiu.

Warto się szczepić? Tak. A dlaczego? Bo wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że nie wyląduje się w szpitalu – mówi Damian. 

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy