Rynek pracy na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu. Przed branżą HR wiele wyzwań

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Rynek pracy na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu rozwija się bardzo dynamiczne. Wymagania pracodawców i pracowników też się zmieniają. O nowych obliczach rynku pracy przedsiębiorcy mogli porozmawiać podczas spotkania, które zostało zorganizowane przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Gi Group.

Mówimy dzisiaj o lokalnym rynku pracy, ale też o tym, jak wspierać biznes, gdzie szukać pracowników. Obserwujemy też, że program PSI, czyli Polska Strefa Inwestycji dużo zadziałał, jeśli chodzi o nowych inwestorów. W związku z czym, chcemy też ich wspierać w poszukiwaniu pracowników – mówi Anna Mazurkiewicz, wiecedyrektor departamentu obsługi inwestora, WSSE.

Wydarzenie miało przedstawić przedsiębiorcom najnowsze trendy, które obecnie panują na polskim rynku pracy, a szczególnie na Dolnym Śląsku oraz pomóc im wymienić się doświadczeniami i wiedzą. 

Wiele aktywności organizujemy dla naszych przedsiębiorców strefowych, natomiast wychodzimy też poza ten obszar, bo chcemy pokazać, że Wałbrzyska Strefa Ekonomiczna może zaoferować coś więcej i przyciągnąć do siebie nowych inwestorów, którzy być może chcieliby spojrzeć nie tylko na nasze działki, ale przede wszystkim na naszą aktywność proinwestycyjną – mówi Anna Mazurkiewicz.

Poziom bezrobocia w Polce obecnie jest na poziomie 4,9%, a w regionie dolnośląskim poniżej 4,3%, co stanowi duże wyzwanie dla branży HR. Na podstawie przeprowadzonych ankiet przez Gi Group wynika, że obecnie na Dolnym Śląsku 50% pracodawców chce utrzymać poziom zatrudnienia, a 45% ma w planach rekrutacje nowych osób.

Ogólnie jest taki czas, powiedziałabym, wyczekiwania. Pracodawcy nie deklarują ani bardzo wysokich zatrudnień ani też zwolnień, raczej stabilną sytuację. Czekają też zarówno pracownicy, jak i pracodawcy na dalszy rozwój sytuacji na rynku pracy – mówi Justyna Glińska, kierownik regionu dolnośląskiego Gi Group.

Rynek pracy na Dolnym Śląsku zmienia się też pod względem tego, gdzie potencjalni pracownicy szukają sobie miejsc pracy.

Obecnie na przykład szukamy i przeglądamy więcej ofert, które są na stronach internetowych typu Facebook czy Linkedin. To jest taka rzecz, na którą warto zwrócić uwagę w dzisiejszych czasach – mówi Justyna Małecka, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Branża HR teraz ma naprawdę bardzo dużo wyzwań. Mamy nadzieję, że właśnie to spotkanie pomoże, żeby wymienić się tymi swymi doświadczeniami, żeby zastanowić się w jakim kierunku pójść, co zmienić – mówi Justyna Glińska, kierownik regionu dolnośląskiego Gi Group.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy