Spotkanie odbyło się we Wrocławiu. Wzięli w nim udział: Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak oraz Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak. Gospodarzem spotkania był Marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz.
– Jesteśmy po rozmowach z dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych, a także zaangażowaniem nadleśnictw w sztaby kryzysowe i pomoc w usuwaniu skutków powodzi. Rozmawialiśmy o uproszczeniu wniosków o pomoc społeczną i wsparcie powodziowe. Będziemy wnioskować do ministra finansów o szybsze uruchomienie środków na finansowanie samorządów. Zachęcam samorządowców do przekształcenia części regionalnych programów operacyjnych w nadzwyczajne działania, podobnie jak miało to miejsce podczas pandemii COVID-19 – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że choć, w niektórych gminach woda zaczyna opadać, sytuacja wciąż wymaga pełnej mobilizacji.
– Wnioski o dodatkowe wsparcie będą rozpatrywane, szczególnie w powiecie kłodzkim i innych miejscowościach dotkniętych powodzią. Dodatkowe oddziały żołnierzy oraz służby ratunkowe, w tym strażacy ochotnicy, już pomagają w sprzątaniu i zabezpieczaniu zniszczonych terenów. Najważniejsze jest teraz jak najszybsze odtworzenie zerwanych przepraw przez rzeki – dodał Władysław Kosiniak-Kamysz, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej.
Podczas spotkania samorządowcy raportowali o skali zniszczeń w swoich regionach, omawiając problemy systemowe oraz natychmiastową pomoc.
– Problemów do rozwiązania jest wiele. Z jednej strony rozmawialiśmy o kierunkach inwestycji, z drugiej – o natychmiastowych interwencjach. W Głuchołazach musimy działać już teraz. Absolutnym priorytetem jest ratowanie oraz wsparcie poszkodowanych. Rząd maksymalnie uprościł zasady przyznawania 10 tysięcy złotych pomocy społecznej. Chcemy, aby pieniądze dotarły do potrzebujących jak najszybciej – podkreślił Tomasz Siemoniak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
– Samorządowcy podkreślają konieczność wprowadzenia zmian prawnych, aby mogli nadal realizować kluczowe inwestycje. Naszym zadaniem jest im to ułatwić – mówił Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak, podkreślając gotowość do współpracy z regionami, które wciąż czekają na nadejście fali powodziowej.
–Przypominaliśmy, że działamy szczególnie w tych gminach poszkodowanych w innym charakterze, stanu wyjątkowego i warto z tego korzystać. Natomiast są sytuacje, w których ci samorządowcy korzystają z inwestycji, bądź realizują te inwestycje z Polskiego Ładu, ze środków europejskich, z KPO, chcąc zachować wszelkiego rodzaju procedury, trzymając się litery prawa, proszą poszczególnych ministrów o zmianę uwarunkowań prawnych, bądź uwzględnienie tych zdarzeń, które wyniknęły z kataklizmu i my będziemy do nich się przychylać. Taką listę spraw skierujemy do odpowiednich urzędów, ministrów. Bądź jeżeli to jest w naszej odpowiedzialności, będziemy korygować tego typu uprawnienia– zaznaczył Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.
Marszałek Województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz, podsumował: – W tej walce potrzebujemy efektywnej współpracy między politykami a samorządowcami. Ważna jest szybka komunikacja i podejmowanie decyzji, aby jak najlepiej odpowiedzieć na wyzwania, które przed nami stoją.
–Z naturą nikt jeszcze nie wygrał i raczej nie wygra z takim kataklizmem, który spotkał Dolny Śląsk i poszczególne gminy naszych mieszkańców ciężko jest walczyć. Ale w takiej walce, która trwa, bo od tych gmin, przez które powódź i fala już przeszła, do tych, które są przed nimi, potrzebni są sprawni politycy, politycy, którzy potrafią rozmawiać, którzy potrafią skracać dystans. Spotykamy się regularnie, kilkakrotnie na sztabach wojewódzkich, na tym sztabie centralnym z udziałem premiera Donalda Tuska, ale też na tych powiatowych, po to, żeby był szybki przekaz informacji. I to samorządowcy dzisiaj podnosili, że ważna jest komunikacja, ważna jest decyzyjność, ważna jest sprawczość -podsumował Paweł Gancarz, marszałek Województwa dolnośląskiego.
Podjęte ustalenia mają pomóc między innymi w szybszym dostarczeniu pomocy i zminimalizowaniu skutków powodzi.