Leśniczówka w Kamionnej to miejsce, które powstało z zamiłowania dla sztuki ludowej. Prowadzi je Anna Lamparska, która w ciągu 30 lat zbierała działa twórców z całej Polski. Teraz zebrała je w jednym miejscu.
– W Leśniczówce w Kamiennej, która była dawniej młynem wodnym, później, po wojnie, przejęła charakter leśniczówki. Odbudowaliśmy to z ruin zupełnych, ponieważ to był totalnie, totalnie zniszczony obiekt. I prowadzimy tutaj fundację, która ma na celu propagowanie kultury, promowanie sztuki, historii, dziedzictwa, wszystkiego tego, co jest ważne uważam dla każdego narodu. Większość twórców niestety już nie żyje. Jest to sztuka zanikająca, niezwykle cenione na Zachodzie, w Europie, u nas troszeczkę traktowana z przymrużeniem oka. I my to chcemy zmienić – mówi Anna Lamparska, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego Leśniczówka Kamionna.
Do zbiorków kolekcjonerki trafiły rzeźby autorstwa Józefa Wiejackiego, artysty, który znaczną część życia spędził w Małkowicach. Rzeźby zostały przekazane Fundacji Dziedzictwa Kulturowego Leśniczówka Kamionna przez zarząd powiatu wrocławskiego.
– Podjęliśmy taką decyzję, że przekażemy je do tego muzeum, do tej galerii i tutaj w ciągu roku przybywa wiele osób z Polski, z zagranicy, z terenu powiatu wrocławskiego, więc myślę, że to jest odpowiednie miejsce dla tych dzieł sztuki, które powstawały przez wiele lat i myślę, że z dużym pożytkiem dla mieszkańców, którzy odwiedzają to miejsce, będzie ta galeria – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.
– Są szczególnie dla nas ważne, bo to są prace wykonane przez lokalnego twórcę, którego ja miałam przyjemność znać, przyjaźnić się i niezwykle szanować, ponieważ Pan Wiejacki, który tutaj tworzył i mieszkał. To są jego prace. Był niezwykle szlachetnym człowiekiem i też nagrodzonym nawiasem mówiąc – mówi Anna Lamparska, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego Leśniczówka Kamionna.
– Przede wszystkim cieszymy się, że na mapie gminy Kąty Wrocławskie jest takie miejsce jak Kamionna i to urokliwe miejsce, jakim jest leśniczówka, która jest prowadzona przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego Leśniczówka w Kamionnej. Bardzo się cieszymy, że możemy tę współpracę prowadzić, dlatego że to miejsce jest także wizytówką dla gminy Kąty Wrocławskie, o ile jest taką enklawą utrwalania dziedzictwa kulturowego. Tak jest oczywiście tą wizytówką jak Regionalna Izba Pamięci w Kątach Wrocławskich, jak Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kąckiej, które również współpracują tutaj z władzami leśniczówki. Bardzo się cieszę, że może to miejsce również promować gminę Kąty Wrocławskie w Polsce – mówi Julian Żygadło, burmistrz gminy Kąty Wrocławskie.
Na razie Leśniczówka Kamionna otwarta jest na zwiedzanie dla grup zorganizowanych, ale w planach jest również oferta dla osób indywidualnych.