Są plany na rewitalizację linii kolejowych na terenie Zagłębia Miedziowego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Samorząd województwa dolnośląskiego zamierza w najbliższym czasie zrewitalizować linie kolejowe, które znajdują się na terenie Zagłębia Miedziowego. Będzie to między innymi linia, która będzie przebiegać przez Lubin, Polkowice i Głogów oraz linia, która połączy Przemków z Chocianowem.

Ponad rok temu przywróciliśmy połączenie do Chocianowa. Cieszy się olbrzymim powodzeniem, ale to nie koniec, dlatego że to jest linia, która z Chocianowa, przez Przemków, musi dotrzeć do Głogowa. Teraz trwają właśnie prace porządkowe na dawnym odcinku między Chocianowem a Przemkowem. Liczymy, że z końcem 2025 roku pierwsze pociągi pojadą właśnie z Legnicy, Chocianowa do Przemkowa – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Nie ukrywam, że mieszkańcy bardzo mocno czekają na te połączenia. Na to, które będzie pierwsze, czyli Przemków-Chocianów-Legnica oraz to docelowo w roku 2026-27 Przemków w stronę Głogowa. Dla nas to będzie okno na świat – mówi Jerzy Szczupak, burmistrz Przemkowa.

Rewitalizacji zostanie poddany również zabytkowy budynek dworca Przemków Odlewnia, który w grudniu zeszłego roku stał się własnością samorządu województwa dolnośląskiego. 

Samorząd województwa dolnośląskiego postanowił, aby umiejscowić tam jednostkę, żeby Dolnośląskie Parki Krajobrazowe miały tam swoją siedzibę wraz z centrum edukacji ekologicznej, z wykorzystaniem całego potencjału Przemkowskiego Parku Krajobrazowego – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Pierwszy etap, czyli uprzątnięcie terenu, zabezpieczenie budynku przed dostępem osób trzecich już się wydarzyło. Kolejny etap przed nami, czyli budowa linii kolejowej. Jeszcze parę dokumentów i będziemy z tym ruszali – mówi Leszek Loch, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu.

Kolejny projekt, który będzie realizowany na terenie Zagłębia Miedziowego jest związany z budową linii kolejowej z Lubina przez Polkowice do Głogowa.

W ramach tego projektu jest również opracowana możliwość rozbudowy linii kolejowej nr 289 z Legnicy przez Lubin do Rudny Gwizdanów. Mamy tę dokumentację, stworzyliśmy studium korytarzowe. Już przekazaliśmy to wszystko do PKP PLK, ale również do ministra infrastruktury. Studium kosztowało prawie 3 mln zł. Wspólnie z samorządami przeznaczyliśmy na to własne środki. Liczymy teraz, że PKP PLK, tak jak prowadziliśmy rozmowy, rozpocznie prace związane z przygotowaniem projektu oraz z jego realizacją – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to już za około dwa lata duża pętla Zagłębia Miedziowego będzie czynna.

Mamy również zapewnienie ministra, że linia nr 14 na odcinku między Głogowem, Gaworzycami i Niegosławicami zostanie poddana również rewitalizacji i w rozkładzie jazdy na 2026-2027 rok będą już jeździły pociągi na odcinku Legnica-Chocianów-Przemków-Gaworzyce-Żukowice do Głogowa – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy