Sakramenty a koronawirus. Co może ksiądz?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ostatnie namaszczenie, wizyta u chorych i odwiedziny osób na kwarantannie – jak w czasie epidemii koronawirusa księża udzielają sakramentów? Sprawdziliśmy, co się zmieniło i na co mogą liczyć wierni.

Namaszczenie chorych a kwarantanna i koronawirus

Chociaż zakazy związane z epidemią koronawirusa utrudniają codzienne funkcjonowanie, Kościół nie przestaje świadczyć sakramentów dla swoich wiernych. Jak będzie świadczony sakrament powszechnie nazywany ostatnim namaszczeniem?

Nie ma ostatniego namaszczenia, jest namaszczenie chorych. Jeżeli ktoś by wezwał księdza, bo jest jego życie zagrożone, to w takich przypadkach oczywiście posługujemy – wyjaśnia franciszkanin, ojciec Rafał Bendkowski, wikary w parafii pod wezwaniem świętego Karola Boromeusza.

Osoba umierająca może otrzymać sakrament tak jak zazwyczaj. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku chorych będących na kwarantannie.

W momencie kiedy jesteśmy wezwani do osoby, która umiera, to tej wizyty i tego namaszczenia nie możemy odmówić. Powinniśmy tam pójść. Z tym, że trzeba zrobić też wywiad, czy jest to chory z koronawirusem, który przebywa w kwarantannie. Zgodnie z prawem państwowym nie wolno nam wejść do chorego, który przebywa w kwarantannie – mówi rzecznik archidiecezji wrocławskiej, ksiądz Rafał Kowalski.

Sakramenty od kapelana – pomoc dla zakażonych koronawirusem

Osoby takie mogą jednak liczyć na kapelanów. – Najczęściej ci chorzy, umierający i zarażeni koronawirusem przebywają w szpitalach na oddziałach zakaźnych, a tam są specjalnie przeszkoleni kapelani. I oni przejmują na siebie to zadanie, aby jednak tego sakramentu, na tyle na ile jest to możliwe, udzielić – przypomina ksiądz Kowalski.

Wizyty u lżej chorych zostają jednak zawieszone. – Natomiast w przypadku takiej zwyczajnej wizyty w domu, to na ten moment te wizyty zostały zawieszone. Chyba, że rzeczywiście jest niebezpieczeństwo śmierci  i jest wezwanie do chorego z prośbą o to, aby udzielić wiatyku, aby udzielić sakramentu namaszczenia – dodaje rzecznik.

Co ze święceniami kapłańskimi w czasie koronawirusa?

Choć pierwsze komunie i bierzmowania zostały przełożone, święcenia kapłańskie powinny odbyć się w terminie.

Sakrament kapłaństwa rzeczywiście będzie w maju udzielony, nie słyszałem o tym, aby dzisiaj była decyzja o tym, aby przekładać ten termin. Ksiądz arcybiskup zgodnie z ustalonym terminem oczywiście udzieli tych święceń kapłańskich. Z tym, że będzie to uroczystość po pierwsze zamknięta, po drugie sakrament będzie udzielany indywidualnie. To znaczy, że wyświęcany podchodzi do arcybiskupa, arcybiskup wkłada na niego ręce – mówi ksiądz Kowalski.

W wielu parafiach diakoni oczekują swoich święceń. – Mamy też tutaj diakona, który jest na praktyce swojej, niedługo ma mieć święcenia kapłańskie. Ciągle czekamy na decyzję czy będą zakazy utrzymane, czy one się zmienią – o doświadczeniach własnej parafii mówi ojciec Rafał Bendkowski.

Uroczystość odbędzie się jednak inaczej niż dotychczas. – Nie będzie to robione tak jak do tej pory, to znaczy nie będzie to uroczystość, która była organizowana w katedrze, z dużym udziałem wiernych, z udziałem rodziny i najbliższych – tłumaczy rzecznik archidiecezji, ksiądz Kowalski.

Prymicje w czasie epidemii

Prymicja, a więc pierwsza sprawowana przez księdza msza święta, odbędzie się z udziałem garstki wiernych.

Tradycją było, że ci nowo wyświęceni księża następnego dnia, czy w niedzielę odprawiali pierwsze msze święte w swoich parafiach i to rzeczywiście gromadziło całe wspólnoty z których oni pochodzili. To wiązało się z uczestnictwem bardzo licznych wiernych. No i tutaj musimy się z tym liczyć, że te pierwsze msze święte, które będą odprawiać nowo wyświęceni księża zgromadzą przypuszczalnie tylko ich rodziców i rodzeństwo – przypomina rzecznik.

Chorzy otrzymają zatem sakrament, a księży nie zabraknie.

Czytaj także:

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy