Saksońskie Chemnitz będzie Europejską Stolicą Kultury 2025

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W 2016 roku to Wrocław był Europejską Stolicą Kultury, a w 2025 roku będzie to saksońskie Chemnitz. Przedstawiciele obu miast spotkali się, aby porozmawiać o swoich doświadczeniach, wymienić się nimi i zaplanować, co wydarzy się w 2025 roku w niemieckim Chemnitz. Będą to między innymi wydarzenia kulturalne w ramach tak zwanej kultury garażowej.

„Zobacz to, co niewidzialne” to motto Europejskiej Stolicy Kultury 2025. Chodzi o to, aby pokazać miejsca nieoczywiste albo takie, które ze sztuką się nie kojarzą. Europejska Stolica Kultury to nie tylko Chemnitz, ale także region wokół miasta, który łączy 38 gmin poprzez sztukę w przestrzeni publicznej.

Nasze zadanie polega na łączeniu ludzi, na umożliwianiu im komunikacji. W tym elemencie garaże i te spotkania, które tam się odbywają są bardzo istotne, stanowiąc część życia naszych mieszkańców. Jeżeli uda nam się uzyskać to, że otworzą się wobec siebie, że będą rozmawiać, to uda nam się również ich zaangażować w proces związany z realizacją projektu Europejska Stolica Kultury – mówi prof. Thomas Popp, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu Saksonii ds. Europejskiej Stolicy Kultury Chemnitz 2025.

Garaże, to miejsca spotkań, które będą zamieniały się z czegoś, co było kojarzone z reperowaniem po procy samochodu na mini centra sztuki.

Bardzo się cieszę, że został mi powierzony jeden z najfajniejszych projektów w książce programowej, który jest w takim obszarze programowym „Eastern State of Mind”. To są garaże, to jest projekt, który się nazywa „3000 garaży”. W ramach tego projektu traktujemy garaże jako takie żywe archiwa historii, które chcemy opowiadać poprzez ludzi, poprzez przedmioty. W tej chwili już jesteśmy na etapie planowania takich dwóch głównych artystycznych projektów. Faktycznie w tym takim zdominowanym przez mężczyzn w pewnym wieku krajobrazie garażowym będą się poruszać młode artystki, które będą pracowały z medium fotografią – mówi Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka, dyrektorka artystyczna projektu „3000 garaży”.

Na konferencji prasowej przedstawicieli Wrocławia i Chemnitz rozmawiano o przygotowaniach do Europejskiej Stolicy Kultury 2025 i wymianie doświadczeń między miastami. Jak pokazała historia wrocławskiej Europejskiej Stolicy Kultury, to oprócz sukcesów, były także porażki z których organizatorzy kolejnej stolicy kultury chcą wyciągnąć wnioski.

Opowiadaliśmy o tym, co u nas było dwa lata przed ESK. Oni się śmiali, mówili – „to jakbyście opowiadali o sytuacji w Chemnitz”. No i też rozmawialiśmy o wspólnych projektach. Już od dwóch lat współpracujemy. Od momentu, kiedy Chemnitz wygrało, wspólnie organizujemy jako województwo wyścig kolarski, wyścig pokoju, takie przypomnienie tego dawnego wyścigu, który łączy trzy kraje: Polskę, Niemcy i Czechy. Teraz był nabór na projekty międzykulturowe polsko-czesko-niemieckie. Wiele instytucji Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska zgłosiło się. Jest 80 różnych projektów zgłoszonych. Mam informację, że 23-25 będzie do realizacji w tym te dolnośląskie – mówi Krzysztof Maj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego i były Dyrektor Generalny ESK Wrocław 2016.

Na konferencji nie chciano zdradzić szczegółów programu ani uchylić rąbka tajemnicy co oprócz sztuki garażowej będzie można zobaczyć w 2025 roku w Chemnitz. Wiadomo jednak, że duży nacisk położony jest na współpracę Polski, Niemiec i Czech. Organizatorzy Europejskiej Stolicy Kultury 2025 zapewniali, że będą się starali, aby jak najwięcej materiałów promocyjnych było dostępnych w języku nie tylko niemieckim, ale także polskim, czeskim oraz żeby z Wrocławia można było bez problemu dojechać do saksońskiego Chemnitz pociągiem.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy