SAME-NeuroID: naukowcy będą badali neurobiologiczne podłoże chorób psychiatrycznych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Aż 165 mln Europejczyków każdego roku cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne i choroby mózgu. To są dane z raportu European College of Neuropsychopharmacology. Do takich chorób zalicza się między innymi depresja, choroby lękowe, choroba Parkinsona, jak również demencja. W Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii Łukasiewicz—PORT w najbliższym czasie będzie realizowany projekt SAME-NeuroID, który dostał grant Twinning programu Horyzont Europa, w ramach którego naukowcy będą między innymi badać neurobiologiczne podstawy chorób psychiatrycznych. W przyszłości może to zaowocować powstaniem nowych metod farmakologicznych, jeśli chodzi o leczenie takich chorób.

Twinning to europejski projekt współpracy międzynarodowej. Grant uzyskany przez Łukasiewicz—PORT jest trzyletni, o całkowitej wartości 1,5 mln euro.

W naszym przypadku projekt ma nazwę SAME-NeuroID, co oznacza, że celem tego projektu – we współpracy z partnerami zagranicznymi – jest wystandaryzowanie metod modelowania chorób neuropsychiatrycznych, po to, aby uzyskane wyniki, mogły być tożsame we wszystkich laboratoriach w Europie, co przełoży się na możliwość opracowania wiarygodnych terapii – mówi Witold Konopka, lider grupy badawczej Neuroplastyczności Metabolizmu, Łukasiewicz—PORT.

W ramach badań naukowcy będą produkować laboratoryjne zamienniki chorób neuropsychiatrycznych, dzięki którym będą mogli badać wpływ zmian genetycznych na rozwój pewnych aspektów tych chorób. To w przyszłości może się przełożyć na opracowanie odpowiednich terapii związanych z tymi chorobami.

Nasz ośrodek, który jest liderem tego konsorcjum, zaprosił do współpracy trzy inne europejskie instytuty: Erasmus Medical Center w Rotterdamie, Instytut Maxa Plancka w Monachium oraz Paris Brain Institute w Paryżu – mówi Michał Malewicz, dyrektor Centrum Nauk o Życiu i Biotechnologii, Łukasiewicz—PORT.

Bardzo się cieszymy z współpracy z PORT-em. Jest to rozszerzenie naszej wiedzy o pewne ekspertyzy, których my u siebie nie mamy, o sposoby manipulacji pewnych typów komórek, sposoby podejścia eksperymentalnego. Dlatego dla naszego instytutu jest to bardzo ciekawe i obiecujące, że możemy współpracować z partnerem o podobnych zainteresowaniach, ale dostarczającym komplementarne metody do tych używanych przez nas – mówi Mathias V. Schmidt, Instytut Psychiatrii Maxa Planka w Monachium.

Po pierwsze oczekuję, że będziemy mogli podzielić się naszą wiedzą z naukowcami. Po drugie, że będziemy bardzo mocno wspierać młodych naukowców ze wszystkich partnerskich instytucji w integracji tej sieci, która powstaje oraz udziale w badaniach, w rozwoju ich karier. Ponieważ te wszystkie działania edukacyjne służą przede wszystkim temu, żeby tych młodych naukowców stymulować, pobudzać ich wyobraźnie, umożliwiać im kontakt z najlepszymi naukowcami. Po trzecie, mamy wielką nadzieję, że z tej współpracy powstanie materiał, dzięki któremu będziemy mogli wspólnie aplikować o duże granty europejskie, stricte badawcze – mówi Geraldine Gouzer, Paryski Instytut Badań nad Mózgiem.

Oprócz wspólnych badań projekt SAME-NeuroID to wymiana doświadczeń, wzajemne wizyty i spotkania dla naukowców oraz kadry technicznej. To pomoże podnieść poziom kompetencji zarówno pracowników Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii Łukasiewicz—PORT, jak również zagranicznych partnerów, którzy dołączyli do tego projektu.

W ciągu ostatnich 10 lat dokonał się olbrzymi postęp w używaniu na przykład komórek skóry, do tego, żeby przemienić je w komórki nerwowe. Te metody umożliwiają nam teraz badania nieprawidłowego działania pewnych procesów biologicznych, w określonym typie komórek ludzkich, co jest tutaj dla tych badań kluczowe. Dzięki współpracy z naszymi partnerami mamy dostęp do protokołów pracy z tymi komórkami absolutnie najnowszych, co pozwala nam praktycznie natychmiast zaimplementować najnowsze technologie w naszym instytucie – mówi Michał Ślęzak, lider Grupy Badawczej Biologii Astrocytów, Łukasiewicz—PORT.

Zobacz również

W Świeradowie-Zdroju w budynku po dawnym PKP znajduje się Stacja Kultury, w której odbywają się liczne zajęcia, spotkania, koncerty, ale i wernisaże. W tej chwili możemy podziwiać wystawę pod nazwą „Koneccy. Sztuka w trzech odsłonach”. To barwny świat rodziny artystów, w której możemy podziwiać artystyczne ich wizje oraz baśniowe krainy.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy