Samorząd ratuje rzekę Barycz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Władze samorządu Dolnego Śląska podjęły działania w sprawie skażenia Baryczy, do którego doszło na początku lipca. Na rzece w ciągu kilku dni pojawiają się dwie pompy, które pomogą uratować rzekę i tym samym zniwelować skutki katastrofy ekologicznej.

Na polach w gminie Odolanów były zastoiska wody, były podtopienia i gniła roślinność i to wszystko się skumulowało – mówi Katarzyna Łapińska, Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

16 lipca podczas sesji Sejmiku Wojewódzkiego zadecydowało o przekazaniu 400 tysięcy złotych na zakup dwóch pomp, które pomogą przywrócić odpowiedni poziom tlenu w rzece. 

Po zanieczyszczeniu poziom tlenu jest bardzo niski, żeby życie mogło tam wrócić to poziom tlenu trzeb podwyższy. Wtedy będzie można przywrócić proces zarybiania – dodaje Paweł Wybierała, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskie. 

Skażenie zauważono w nocy z 30 czerwca na 1 lipca, wtedy lokalny oddziały Ochotniczej Straży Pożarnej od razu zaczęły działać. Spółka Stawy Milickie podjęła decyzję o szybkim zamknięciu dopływów Baryczy, by nie skazić wody w rezerwacie. Wśród lokalnych ekologów pojawiały się jednak głosy, że na decyzje ze strony władz czekano zbyt długo. 

To OSP na miejscu podejmuje działania. Nie ma żadnej rekacji ze strony odpowiedzialnych za rzekę Wód Polskich, ministrów czy Wojewody Dolnośląskiego – powiedziała  8 lipca Małgorzata Tracz, posłanka na Sejm RP z Partii Zielonych.​W ocenie strażaków i chemików obecnych na miejscu żadne działania nie mogły być od razu podjęte. To nie jest długi czas. My cały czas byliśmy w kontakcie. Tak naprawdę codziennie – odpowiada Wybierała.

Po wstępnych badaniach skażenia rzeki władze samorządu Dolnego Śląska zapewniają, że przywrócenie dobrego stanu Baryczy jest możliwe. 

– Zakładam, że jeszcze w tym roku będzie możliwe rozpoczęcie procesu zarybiania, to zależy od warunków naturalnych – podsumowuje Wybierała.

– Z naszej strony wszczęliśmy postępowanie w ramach tzn. Ustawy Szkodowej, będziemy to wszystko analizować we własnym zakresie – kończy Łapińska.

Informacja o zatruciu rzeki odbiła się na turystycznym aspekcie całej Doliny Baryczy. Jednak same rezerwaty, które są najcenniejsze, dziś są bezpieczne.

 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy