Samorządowcy mówią jednym głosem w sprawie A4

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra i pięć innych miast na Dolnym Śląsku łączą siły. Prezydenci największych ośrodków województwa wraz z marszałkiem podpisali wspólną petycję dotyczącą autostrady A4 i drogi ekspresowej S5. Wszyscy podkreślają, że połączenie sił wzmocni wszystkie miasta.

Samorządowcy skierowali petycję do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad , ministra finansów, ministra infrastruktury i prezesa Rady Ministrów. Prezydenci 8 miast wraz z marszałkiem opowiedzieli się za IV kombinacją przebiegu A4 i S5. Zakłada ona budowę nowego korytarza autostrady A4 na odcinku Kostomłoty-Wrocław, a także utrzymanie statusu drogi ekspresowej dla S5 oraz łącznika Aglomeracji Wałbrzyskiej z węzłem S3 w Bolkowie.

– Ważne jest dla nas bezpieczeństwo mieszkańców, ponieważ dzisiejszy przebieg autostrady A4 nie daje tego podstawowego komfortu, jakim jest bezpieczeństwo mieszkańców. Warto zwrócić uwagę, że w samym grudniu przez ten odcinek, który nas interesuje i który omawiamy w petycji, przejechało ponad milion osób – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Samorządowcy z prezydentem Wrocławia na czele podkreślali, że zależy im na bezpieczeństwie, ale także na rozwoju całego regionu, dlatego wybrali ten wariant dróg, który będzie optymalny dla wszystkich ośmiu miast. Inicjatorem wspólnej petycji był prezydent Wałbrzycha.

– Te propozycje, które w bardzo intensywnych ustaleniach wypracowaliśmy, odpowiadają aspiracjom rozwoju całego Dolnego Śląska. A4 jest od zawsze, od kilkudziesięciu lat, jest kręgosłupem rozwoju Dolnego Śląska i Wrocławia – podkreśla Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

– Dolny Śląsk jest miejscem przebiegu bardzo ważne trasy tranzytowej. Jesteśmy na osi Zachód-Wschód, czyli transport między Niemcami a Ukrainą odbywa się właśnie drogą A4 – zaznacza Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Autostrada, która powstała w latach 30. ubiegłego wieku, nie spełnia wymogów technicznych. Brakuje między innymi awaryjnego pasa ruchu, odległości między poszczególnymi węzłami są nieodpowiednie. To wszystko przyczynia się do tworzenia się korków i wypadków, dlatego niezbędna jest przebudowa autostrady.

– Autostrada, która jest arterią i która umożliwia rozwój Dolnego Śląska. Co jest niezwykle istotne, to fakt, że rozmawiamy nie tylko o A4, ale o skomunikowaniu całego Dolnego Śląska, a w szczególności tej części południowej – podsumowuje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy