— Rozmawialiśmy z merem Tarnopola oraz wojewodą obwodu tarnopolskiego. Ten wojewoda pełni też funkcję komisarza wojskowego w tym regionie. Dla władz Ukrainy było to bardzo istotne, bardzo ważne, bo w tym momencie zauważyli, że drzwi do Europy Zachodniej są dla nich otwarte – mówi prezydent Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak.
— To partnerstwo dla zwycięstwa opiera się na współpracy, nie tylko między miastami czy obwodami, ale także na stosunkach międzyludzkich – dodaje Wojciech Chadży, przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry.
Tematem rozmów polskich samorządowców z władzami Ukrainy była pomoc materialna dla kraju objętego wojną, ale udało się również dojść do porozumienia w kwestii edukacji.
— Jak się okazało Ukraina wprowadziła dla Polaków nieodpłatne studia w Tarnopolu. Tarnopolski Uniwersytet Medyczny jest znany ze świetnego kształcenia lekarzy, ale nie tylko — pielęgniarek, ratowników medycznych – zauważa Wojciech Chadży, przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry.
— Miałem tę przyjemność, że mogłem porozmawiać z młodymi studentami. Rozmawialiśmy o Jeleniej Górze, opowiadałem o tym, jak wygląda nasze miasto. Z ich strony była pozytywna reakcja. Ci młodzi ludzie byli na tyle aktywni, że pytali jak wygląda Jelenia Góra. To był intensywny wyjazd – podkreśla Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Podczas konferencji w Jeleniej Górze padły bardzo ważne słowa dotyczące przyszłości stosunków polsko-ukraińskich.
— Jens Stoltenberg powiedział, że oczekuje Ukrainy w NATO. Po raz pierwszy wypowiedziano te istotne słowa. Możemy tylko z panem przewodniczącym powiedzieć, że zostało to bardzo pozytywnie odebrane przez stronę Ukraińską – wspomina Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
— Myślę, że ta współpraca będzie owocowała dalszym rozwojem naszych przyjaźni – dodaje przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry, Wojciech Chadży.