Samorządy wokół Wrocławia łączą siły

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dolnośląskie samorządy stawiają na współpracę i łączą siły w ramach nowych formalnych związków. W Starostwie Powiatu Wrocławskiego odbyło się spotkanie, na którym samorządowcy rozmawiali o utworzeniu Wrocławskiego Związku Metropolitarnego, w którego skład miałoby wchodzić 8 powiatów skupionych wokół Wrocławia.

To jest taki specyficzny twór, który powinien połączyć samorządy po to, żeby pomóc wszystkim zrealizować te zadania, który wykraczają poza możliwości prawne i faktycznej realizacji, a z drugiej strony są potrzebą mieszkańców. Jest taki pomysł, żeby robić to w formie związku metropolitalnego – mówi Anna Żygadło, sekretarz Powiatu Wrocławskiego.

Początek roku to dobry czas, żeby rozpocząć dyskusję, która docelowo ma przynieść efekty dla tych ośmiu powiatów wokół Wrocławia. Patrzymy też na inne związki, które już powstały, bo są to dla nas przykłady do analiz. Na przykładzie błędów i dobrych stron, chcemy uniknąć potknięć – dodaje Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

Utworzenie takiego związku mogłoby wzmocnić wszystkie samorządy i pomagać w rozwiązywaniu wspólnych problemów. Takie połączenie samorządu wiązałoby się także ze wspólnym budżetem.

Możemy po pierwsze robić duże wspólne inwestycje, którymi byłyby zainteresowane wszystkie powiaty. Jest to ciało, które w dużej mierze mogłoby mieć wpływ na przykład na komunikację wokół Wrocławia, czyli wszystkich gmin i powiatów wokół – podkreśla Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.

Problemy związane z ekologią, z nowoczesnymi technologiami, a więc te wszystkie trudne tematy, z którymi się mierzymy, a które na pewno w związku z tym, że tak się rozwija nasze społeczeństwo, są potrzebą chwili – dodaje Anna Żygadło, sekretarz Powiatu Wrocławskiego.

Decyzja o utworzeniu takiego zrzeszenia samorządów musi być podjęta ustawą sejmową. Już teraz działa jednak Inny Instrument Terytorialny Subregionu Wrocławskiego, w ramach samorządy przygotowują wspólną strategię rozwoju oraz działają razem w celu pozyskania środków z funduszy unijnych.

Nasz Inny Instrument Terytorialny jest grupą gmin wokół Wrocławia, które również skupiły się i napisały projekt wspólnej strategii rozwoju. Po to, żeby na podobnych zasadach pozyskiwać środki i zaspokajać swoje potrzeby. To jest dla nas niezwykle istotne, żebyśmy przez Komisję Europejską byli traktowani my i nasze potrzeby tak, jak gmin, które sąsiadują z Wrocławiem – wyjaśnia Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina, Przewodnicząca Komitetu Sterującego IIT Subregionu Wrocławskiego.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy