Samotność ma wiele wymiarów. Środowisko akademickie debatuje

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Samotność ma wiele wymiarów i może dotknąć każdego, a lekarstwem na to jest budowanie relacji z drugim człowiekiem. W 2022 roku Wrocław działa przeciwko samotności, a w ramach roku Dobrych Relacji odbyła się kolejna konferencja poświęcona wielu wymiarom samotności.
  • Wydaje mi się, że przybliżanie takich właśnie aspektów, chociażby w kontekście samotności, jest nam potrzebne nie tylko do tego, żeby zrozumieć problem, ale też żeby poczuć się trochę lepiej, że nie jesteśmy sami w tym wszystkim, co się dzieje, że jest to zauważalne i że możemy szukać pomocy w różnego rodzaju instytucjach albo wsparcia u innych osób – mówi dr inż. Weronika Urbańska, Politechnika Wrocławska.

  • Po wielu konsultacjach i rozmowach doszliśmy do wniosku, że samotność dotyczy każdego z nas. Niezależnie od wieku, czy jesteśmy bogaci czy biedni, czy mamy świetny status materialny, czy jesteśmy żonaci, zamężni, czy mamy rodziny, czy jesteśmy młodzi lub starzy – w jakimś wymiarze ona zawsze nas dotyka – podkreśla Monika Sochacka, zastępca dyrektora Biura ds. Współpracy z Uczelniami Wyższymi UM Wrocławia.

  • Myślę, że budowanie relacji z ludźmi. One okazują się nawet pierwszoplanowe w zachowaniu zdrowia, długowieczności i poczucia szczęścia. Najnowsze badania – i to bardzo poważne – pokazują, że pierwszoplanowe są dobre relacje z ludźmi. Musimy budować asystę społeczną, jak to socjolodzy nazywają. Mieć w swoim otoczeniu ludzi, którzy komunikują się z nami, pamiętają o nas, piszą, telefonują, mailują – dodaje dr Walentyna Wnuk, andragog.

  • Środowisko akademickie powinno dążyć do wymiany myśli, dlatego że to jest krok naprzód. Należy też przeciwdziałać zdegenerowanym formom samotności, czyli atomizacji, rywalizacji. Myślę, że Akademia Młodych Uczonych i Artystów wyrasta z takiego przekonania, że myślenie dokonuje się zawsze w pewnej grupie i w twórczych relacjach między różnorodnością. Temu też ma służyć ta konferencja – mówi dr Urszula Lisowska, Uniwersytet Wrocławski.

  • Rok 2022 dlatego jest rokiem Dobrych Relacji i walki z samotnością, że wcześniejsze lata pandemii pokazały nam, że COVID-19 jest nie tylko problemem medycznym, ale jest problemem przede wszystkim społecznym. Została zmieniona struktura naszego społeczeństwa, pojawiły się nieznane problemy. Teraz wydarzenia na Ukrainie, wojna w Ukrainie powodują, że we wzajemnych relacjach i problemach z samotnością pojawiają się nowe wymiarypodsumowuje Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Zobacz również

Politechnika Wrocławska była niedawno miejscem przełomowego odkrycia. Wrocławski zespół naukowców przeprowadził doświadczenie, które może zrewolucjonizować sposób konstrukcji i działania laserów. Artykuł naukowy opisujący to doświadczenie ukazał się też w prestiżowym czasopiśmie Nature Photonics.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy