Satelity z Wrocławia wyniesione na orbitę. Jak się pracuje w branży kosmicznej?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dwie satelity z Wrocławia zostały wyniesione na orbitę. To dopiero początek budowy konstelacji satelitów, które mają służyć do obserwacji Ziemi. Jak się pracuje w branży kosmicznej i to we Wrocławiu?

Według raportu NASA z zeszłego roku jesteśmy w gronie 12 firm na całym świecie, które zajmują się produkcją systemów satelitarnych opartych na produkcji platform satelitarnych dla nanosatelitów – mówi Damian Jamroz, wiceprezes SatRevolution S.A.

W związku z tym SatRevolution jest jedyną taką firmą w Polsce, która zajmuje się tym segmentem. Wrocławianie produkują satelity od projektu, budowy i integracji systemu, po wyniesienie jej na orbitę kosmiczną. Cała produkcja zaczyna się w kosmicznym wrocławskim laboratorium, gdzie znajdują się stanowiska testowe.

– Symulujemy tutaj warunki do tych, które są zbliżone na orbicie i testujemy, czy nasze moduły przetrwają – zaznacza Michał Łyczkowski, SatRevolution S.A.

Jestem teraz w trakcie testów jakościowych, po testach wibracyjnych. Sprawdzam, czy nie uległy zniszczeniom elementy satelity – podkreśla Maciej Pauli, SatRevolution S.A.

– Tu już mamy prawie gotową satelitę. Złożona struktura ze skrzydłami. Posiada ona wewnątrz takie karty. Każda taka karta jest odpowiedzialna za swoje zadanie na na przykład za zasilanie satelity – dodaje Leszek Garbaciak, SatRevolution S.A.

Proces składania takiej satelity to dziesiątki godzin. Pierwsze dwie są już na orbicie i zbierają dane.

– To są pierwsze satelity, które docelową stworzą konstelacje satelitów, których w 2026 roku ma być ponad 1500 jednostek – mówi Damian Jamroz.

Podstawową misją satelitów jest robienie zdjęć z kosmosu tego, co się dzieje na ziemi. Między innymi takie dane znajdują swoje zapotrzebowanie w rolnictwie, energetyce i nie tylko.

– Sprawdzamy, czy budynki, które są zgłoszone w mieście faktycznie stoją, a także czy budynki, które nie zostały zgłoszone, od kiedy tam stoją, czy powinny być zgłoszone, czy może powinny być na nienaniesione podatki. Zastosowanie tych zdjęć jest różnorodne i dotyczą każdego z nas – podkreśla Damian Jamroz.

Wrocławianie tworzą konstelacje satelitów, aby docelowo dostarczać film z kosmosu.

– Chcemy, aby w czasie rzeczywistym było widać każde miejsce na świecie. Chcemy też przewidywać przyszłość i wykrywać na przykład wcześniej pożary – dodaje Damian Jamroz.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy