Segregacja śmieci: obalamy mity

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nie trzeba myć - trzeba zgniatać i opróżniać! Rozwiewamy mity na temat segregacji śmieci.

Segregacja śmieci, pomimo tego że wydaje się być prosta, może przysparzać mieszkańcom problemów. Wciąż pojawia się wiele mitów na temat tego, gdzie i co wrzucać oraz w jakim stanie powinny być śmieci, aby zostały poddane recyklingowi. Jednym z mitów jest to, że trzeba myć szklane i plastikowe opakowania przed ich wyrzuceniem. Jak mówi Dorota Witkowska, rzecznik firmy Ekosystem Wrocław, to po prostu plotka.

Spokojnie wrzucamy wszelkiego rodzaju opakowania plastikowe do żółtego pojemnika i opróżniamy w miarę naszych możliwości. Nikt nie każe ich myć! To jest plotka, że jeśli nie myjemy, to musimy wrzucić do odpadów zmieszanych. A przecież odpady są i tak później doczyszczane w sortowniach. Prosimy tylko o to, aby odpady po prostu opróżnić i zgnieść w miarę możliwości — tłumaczy Dorota Witkowska.

W dobie pandemii mieszkańcy często zamawiają jedzenie na dowóz. Co więc zrobić z tłustym kartonem po pizzy lub innym posiłku? 

To zależy. Czasami karton po pizzy jest czysty, więc takie opakowanie dajemy do papieru. Jeśli karton pokryty jest tłuszczem, to proponuję oderwać brudną część i wrzucić ją do odpadów zmieszanych, natomiast czystą do odpowiedniego pojemnika. Pamiętajmy: jeśli coś jest mokre, brudne lub tłuste – zawsze powinno być wrzucone do pojemnika na odpady zmieszane — wyjaśnia Dorota Witkowska.

Obecnie wiele osób zamawia również produkty online: ubrania, buty lub prezenty dla bliskich przed świętami. Co zrobić z tekturowymi opakowaniami do wysyłki, które są pokryte naklejkami z adresem i danymi? 

W ramach możliwości oderwiemy, co możemy. Nawet dla własnego dobra. Jeśli znajduje się tam imię, nazwisko lub adres – trzeba to wrzucić do odpadów zmieszanych. Jeśli jednak mamy z tym trudność i ciężko nam naklejkę oderwać, to wystarczy zamazać swoje dane i wrzucić karton do papieru, bo to i tak jest doczyszczane w kolejnym etapie — opowiada rzecznik firmy Ekosystem Wrocław.

Wielu problemów przysparzają również odpady po zwierzętach. Jak mówi Dorota Witkowska – przede wszystkim nie należy wrzucać ich do kanalizacji. Co zrobić ze zużytym żwirkiem lub ściółką chomika?

Generalnie należy zapoznać się z opisem na opakowaniu. W przypadku słomy lub ścinek drewna, jak najbardziej można wrzucić to do bioodpadów. Bioodpady w pojemniku idą do instalacji, które zapewniają wysoką temperaturę oraz takie mechanizmy, które sprawiają, że ta zanieczyszczona słoma odchodami zwierząt, staje się nawozem — dodaje Dorota Witkowska.

Jak się okazuje, wiele kwestii na temat segregacji to tylko mity. Jeśli jednak nie wiemy, co zrobić z danym odpadem: myć czy tylko opróżnić, warto skontaktować się z firmą Ekosystem Wrocław, która odpowie na wszystkie pytania dotyczące segregacji śmieci. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy