Seniorze, bądź smart! – Teleedukacja dla seniorów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważny jest dostęp do telemedycyny, dlatego miasto Wrocław rozpoczęło projekt edukacyjny skierowany do seniorów po 60. roku życia. Mieszkańcy, którzy mają Wrocławską Kartę Seniora mogą skorzystać z teleedukacji zdrowotnej, czyli projektu, w którym dowiedzą się na przykład jak połączyć się z lekarzem online.

Projekt przede wszystkim jest projektem, który wychodzi na przeciw wykluczeniu cyfrowemu. Mamy statystyki, które są zatrważające, czyli 69% takich osób nie korzystało z internetu w ogóle, natomiast 73% osób nie korzystało z komputera. Pandemia koronawirusa pokazała, jak mocno zamknięcie w domu spowodowało, że rzeczywiście przestaliśmy dbać o swoje zdrowie. Ta profilaktyka i badania rzeczywiście mocno ucierpiały, co odbiło się również na statystykach związanych z chorobami – mówi Robert Bednarski, zastępca dyrektora ds. Smartcity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UM we Wrocławiu.

W ramach projektu realizowane są trzy założenia: seniorzy mogą dowiedzieć się, w jaki sposób obsługiwać urządzenia telemedyczne do zdalnych pomiarów parametrów życiowych, na przykład pulsoksymetr. Seniorzy będą mogli nauczyć się także, w jaki sposób połączyć się z lekarzem na teleporadę, zrobić badania i skorzystać z konsultacji medycznej.

Są to pomiary ciśnienia, saturacji, analiza składu masy ciała, EKG. Następnie, jeśli te badania zostaną wykonane, pacjentowi zakładany jest portal, na który w domu sam może zajrzeć. Wszystko jest wytłumaczone seniorom, ale większość z nich świetnie sobie radzi z komputerem. Mamy kilka specjalizacji: internista, diabetolog, kardiolog i dietetyk. W tych ramach można skorzystać, wcześniej wszystko seniorowi drukujemy, żeby wiedział dokładnie jakie wyniki były – podkreśla Renata Guć, opiekun medyczny.

Powołaliśmy taki projekt, żeby seniorzy nie bali się technologi, mogli z nią obcować i zadbali o swoje zdrowie. To jest takie DNA miasta smart, a miasto smart to miasto wysokiej jakości życia. Chcemy dać seniorom jak największe poczucie bezpieczeństwa i możliwość dbania o swoje zdrowie. Także senior powinien byś seniorem smart – dodaje Robert Bednarski, zastępca dyrektora ds. Smartcity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UM we Wrocławiu.

Senior przychodzi do naszego gabinetu, ale wcześniej dzwoni na numer telefonu, umawia się na konkretny dzień – zaznacza Renata Guć, opiekun medyczny.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Żeby z niego skorzystać trzeba mieć lub wyrobić Wrocławską Kartę Seniora oraz zgłosić się lub zadzwonić na infolinię po odbiór vouchera. Szczegóły znajdują się na stronie Wrocławskiego Centrum Seniora.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy