– Projekt przede wszystkim jest projektem, który wychodzi na przeciw wykluczeniu cyfrowemu. Mamy statystyki, które są zatrważające, czyli 69% takich osób nie korzystało z internetu w ogóle, natomiast 73% osób nie korzystało z komputera. Pandemia koronawirusa pokazała, jak mocno zamknięcie w domu spowodowało, że rzeczywiście przestaliśmy dbać o swoje zdrowie. Ta profilaktyka i badania rzeczywiście mocno ucierpiały, co odbiło się również na statystykach związanych z chorobami – mówi Robert Bednarski, zastępca dyrektora ds. Smartcity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UM we Wrocławiu.
W ramach projektu realizowane są trzy założenia: seniorzy mogą dowiedzieć się, w jaki sposób obsługiwać urządzenia telemedyczne do zdalnych pomiarów parametrów życiowych, na przykład pulsoksymetr. Seniorzy będą mogli nauczyć się także, w jaki sposób połączyć się z lekarzem na teleporadę, zrobić badania i skorzystać z konsultacji medycznej.
– Są to pomiary ciśnienia, saturacji, analiza składu masy ciała, EKG. Następnie, jeśli te badania zostaną wykonane, pacjentowi zakładany jest portal, na który w domu sam może zajrzeć. Wszystko jest wytłumaczone seniorom, ale większość z nich świetnie sobie radzi z komputerem. Mamy kilka specjalizacji: internista, diabetolog, kardiolog i dietetyk. W tych ramach można skorzystać, wcześniej wszystko seniorowi drukujemy, żeby wiedział dokładnie jakie wyniki były – podkreśla Renata Guć, opiekun medyczny.
– Powołaliśmy taki projekt, żeby seniorzy nie bali się technologi, mogli z nią obcować i zadbali o swoje zdrowie. To jest takie DNA miasta smart, a miasto smart to miasto wysokiej jakości życia. Chcemy dać seniorom jak największe poczucie bezpieczeństwa i możliwość dbania o swoje zdrowie. Także senior powinien byś seniorem smart – dodaje Robert Bednarski, zastępca dyrektora ds. Smartcity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki UM we Wrocławiu.
– Senior przychodzi do naszego gabinetu, ale wcześniej dzwoni na numer telefonu, umawia się na konkretny dzień – zaznacza Renata Guć, opiekun medyczny.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Żeby z niego skorzystać trzeba mieć lub wyrobić Wrocławską Kartę Seniora oraz zgłosić się lub zadzwonić na infolinię po odbiór vouchera. Szczegóły znajdują się na stronie Wrocławskiego Centrum Seniora.