Wrocławskie MPWiK od lat zachęca lokalną społeczność do picia wody z kranu. Tym razem troszcząc się o grupę najbardziej narażoną na niedobór wody w organizmie, kieruje swoją kampanię #PijKranówkę właśnie do najstarszych mieszkańców Wrocławia.
Wrocławska kranówka jest zdatna do picia, ponieważ tak naprawdę woda w całej Europie jest zdatna do picia, to nakłada na nas wymóg m.in. Unii Europejskiej, ale też krajowe przepisy, rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi nakłada szereg obostrzeń i parametrów, które musi spełniać woda, żeby w ogóle mogła opuścić zakład produkcji wody. Tak jest nie tylko we Wrocławiu, tak jest w całej w Polsce, ta woda jest absolutnie bezpieczna, zdatna do picia, zdrowa i nie należy jej się w żaden sposób obawiać. Przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne, w których występują seniorzy i oni nakłaniają do picia kranówki mówiąc o jej zaletach. To są filmy, które myślę, że trafią do każdego, proste scenki z życia każdego, które nam wiele uzmysławiają. Oprócz tego wchodzimy w współpracę z DCF-em, tam właśnie przed pokazami dla seniorów te filmy będą puszczane, a oprócz tego jeszcze dodatkowa akcja, czyli Uniwersytet Trzeciego Wieku, tam wchodzimy z naszymi działaniami edukacyjnymi, tam się pojawią edukatorzy i edukatorki z Hydropolis i będą pokazywać jak żyć troszeczkę bardziej ekologicznie, jak można wiele zrobić samemu w domu nie tracąc przy tym dużo pieniędzy. Czyli np. możemy wykonywać sami kosmetyki, które będą dla nas bezpieczne i zdrowe, pokażemy też jak niektóre składniki negatywnie wpływają na nasz organizm – mówi Martyna Bańcerek, rzeczniczka prasowa MPWiK S.A.
Dorosły człowiek powinien wypijać około dwóch litrów płynów codziennie. Wraz z upływem lat odczucie pragnienia zmniejsza się, co może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Bez znaczenia jest tutaj pora roku, ponieważ zarówno podczas wysokich temperatur, jak i mrozu organizm człowieka potrzebuje stałego dostarczania wody. Dodatkowo nie dźwigając butelek dbamy o swój kręgosłup.
Woda z kranu jest bogata w minerały, generalnie jej poziom mineralizacji wynosi do 500 miligramów na litr, więc można ją bardziej przyrównać do wody źródlanej. Zawiera wapń, zawiera potas, magnez, sód. Jest to bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w szczególności w ciepłe dni, woda kranowa ma same plusy, nie ma żadnych minusów. Jest dostępna na żądanie, jest bardzo tania, smakowo nie odbiega w ogóle od wody mineralnej i przede wszystkim jeżeli chodzi o ludzi starszych jest o tyle fajna, że nie trzeba kupować i nosić tych wszystkich butelek ze sklepu na trzecie, czwarte piętro. Kręgosłup również może odpocząć – mówi Wiktor Łącki, lekarz rodzinny.
Dzięki wrocławskiej kranówce nie tylko zyskujemy pieniądze, ale również korzystamy z bardzo dobrego produktu, pełnego naturalnych minerałów.
Jak najbardziej woda, którą pijemy z wodociągów bezpośrednio jest wodą, którą powinniśmy pić ze względu właśnie na zawartość magnezu i wapnia. Również tych minerałów mamy trochę w wodzie mineralnej, no ale tam są jeszcze inne związki. Natomiast głównie chodzi o to, że jest to i tanie i są to łatwo przyswajalne związki magnezu i wapnia, które są niezmiernie ważne dla naszego organizmu. Wapń wiadomo to budulec kości, magnez to bardzo istotny związek, który jest wypłukiwany z organizmu w trakcie picia kawy czy alkoholu, natomiast z wodą jest bardzo łatwo przyswajalny, także przede wszystkim woda jest tym źródłem, jeśli oczywiście nie suplementujemy diety, ale tym podstawowym źródłem magnezu i wapnia jest woda wodociągowa – dodaje prof. Agnieszka Nawirska-Olszańska, Uniwersytet Przyrodniczy.
Codzienne kupowanie 1,5 litrowej wody przez rok produkuje 19 kilogramów plastiku. Picie kranówki to dla środowiska naturalnego to także znacząca ulga. Minimalizowanie plastiku w codziennym życiu to kolejny krok do zmiany naszych nawyków.